autor: redaktor naczelny an. Maciej Rybak
Jak się modlić?
Nieustannie się módlcie!
~1 Tes 5, 17
Na pewno większość z nas kojarzy te słowa św. Pawła z 1 Listu do Tesaloniczan. Paweł zachęca nas tutaj do nieustannego trwania w modlitwie, która jest przecież rozmową z samym Bogiem – z kimś kto nas kocha, z kimś komu bardzo na nas zależy, z kimś kto wciąż na nowo pragnie do nas przychodzić i zaspokajać wszystkie nasze dobre potrzeby. Czy wiemy jednak jak się modlić? Oczywiście jest to temat rzeka, na zaspokojenie którego nie wystarczy jeden czy dwa artykuły, ale chcemy Wam zaproponować dzisiaj jedną z metod modlitwy, która w dzisiejszych czasach jest lekko zaniedbana, a mianowicie – Brewiarz! Tak więc dzisiaj, krótko o Liturgii Godzin.
Brewiarz kojarzony jest bardzo mocno, jako „modlitwa księży”. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Liturgia Godzin to zbiór modlitw całej Wspólnoty Kościoła, która pozwala odczuć jedność z innymi członkami naszej Wspólnoty, znajdującymi się nawet na drugim końcu świata, bo w każdym miejscu na świecie, w danym dniu, odmawia się te same brewiarzowe teksty.
Brewiarz to inaczej modlitwa psalmami. Możecie teraz zapytać – dlaczego akurat psalmy? Już wyjaśniamy – psalmy to zbiór tekstów, które podyktował nam sam Pan Bóg, czyli nasz najlepszy Ojciec. Nasza relacja z Bogiem powinna być taka, jak relacja dziecka z rodzicem. Jak najczęściej zaczyna się rozmowa dziecka z rodzicem? Zazwczaj od tego, że małe dziecko zaczyna powtarzać słowa, usłyszane wcześniej od rodzica. Dlatego też, pierwsi chrześcijanie, biorąc sobie do serca słowa Jezusa – „Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego” – postanowili że modlitwa całej wspólnoty Kościoła powinna, a wręcz musi być taka jak rozmowa dziecka z tatą.
Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
~Mt 18, 3
Liturgia godzin składa się z kilku części. Najczęściej wyróżniamy w niej: Wezwanie z Jutrznią – czyli modlitwę poranną, w której dziękujemy Bogu za noc i prosimy o uświęcenie naszego dnia, Nieszpory – modlitwę wieczorną, przez którą chcemy uwielbić Boga za cały dzień i prosić o dar odpoczynku, oraz Kompletę – czyli modlitwę na zakończenie dnia, która polega na rachunku sumienia z danego dnia, prośby o opiekę Boga na nadchodzącą noc i uwielbienie go za cały dzień, który minął. W Brewiarzu znajdują się także tzw. Modlitwy w ciągu dnia: Modlitwa Przedpołudniowa, Modlitwa Południowa i Modlitwa Popołudniowa. Znajduje się tam również Godzina Czytań – czyli modlitwa skupiająca się na Bożym Słowie i tekstach ojców Kościoła.
Podsumowując, chcielibyśmy Was dzisiaj bardzo zaprosić do modlitwy brewiarzowej – naprawdę warto od czasu do czasu wstać chwilę wcześniej i pomodlić się Jutrznią, lub na zakończenie dnia odmówić Kompletę. Pamiętajmy także, że nie bez powodu Brewiarz nazywa się inaczej „Liturgią Godzin”, a Liturgia jest czymś gdzie każdy człowiek zarazem indywidualnie jak i w znaczeniu wspólnotowym spotyka się z żywym i prawdziwym Bogiem, który pragnie obdarzyć go miłością, która nigdy nie przeminie!
Zapraszamy do wysyłania swoich refleksji na temat modlitwy na redakcja.amicus@gmail.com.