Przejdź do treści

MUZYKA

autor: redaktor an. Dominika Buczek

Chociaż jesteśmy już po Świętach Bożego Narodzenia, to zima za oknami trwa w najlepsze. A co kojarzy nam się z tą porą roku bardziej niż puszysty śnieg, którym możemy się cieszyć każdego dnia słuchając do tego odpowiedniej muzyki?

Aniołowie, aniołowie biali, 
na coście tak u żłóbka czekali, 
po coście tak skrzydełkami trzepocąc, 
płatki śniegu rozsypali ciemną nocą.

Kolęda Aniołowie Biali

Te słowa możemy usłyszeć otwierając drzwi kolędnikom radującym się z Narodzenia Pana. Ale kim tak naprawdę są Ci aniołowie, o których tyle słyszymy i jaką funkcję pełnią? W Biblii możemy znaleźć na to pytanie wiele odpowiedzi.  

Przy wigilijnym stole na pewno wiele z Was słyszało słowa Ewangelii według św. Łukasza:  


10 Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. 12 A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». 13 I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 
14 «Chwała Bogu na wysokościach, 
a na ziemi pokój 
ludziom Jego upodobania». 
15 Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił».

~ ŁK 2, 10-15

Fragment ten pokazuje nam, że jednym z zadań aniołów jest przekazywanie ludziom woli Boskiej. Są one w pewien sposób łącznikami ze Stwórcą. Jak w piosence zespołu „Feel”: prowadzą nas do Boga, który wskaże nam naszą życiową drogę :  

Jak anioła głos, usłyszałem ją 
Powiedziała patrz, tak to On 
Na rozstaju dróg, stoi dobry Bóg 
On wskaże Ci drogę.

Feel – Jak anioła głos

Jednym z piękniejszych według mnie zadań aniołów jest opieka, która niesamowicie kojarzy nam się z aniołami stróżami, o których słyszymy od dziecka.


Jednak anioł Pański zstąpił do pieca wraz z Azariaszem i jego towarzyszami i usunął płomień ognia z pieca, sprowadzając do środka pieca jakby orzeźwiający powiew wiatru, tak że ogień nie dosięgnął ich wcale, nie sprawił im bólu ani nie wyrządził krzywdy.

~ DN 3, 49-50

Ten fragment Pisma Świętego opowiada o tym jak trzej przyjaciele Daniela, pochodzący z królewskiego rodu Dawida, nie chcą oddać czci posągowi bożka, więc doznają prześladowań. Zostają wrzuceni do ognistego pieca, ale Bóg zsyła im na ratunek swojego anioła.

O tej ochronie danej nam od Boga w postaci aniołów wspomniał też Paweł Domagała w swojej piosence “Najgrubszy anioł stróż”:

Choć stoję bez broni  
Wy nie macie szans  
Najmniejszych  
Bo przy mnie ciągle jest  
Najgrubszy anioł stróż  
Największy anioł stróż  
Wciąż jest  
Obok mnie  
Ciągle obok

Paweł Domagała – Najgrubszy anioł stróż

Aniołowie są pewnego rodzaju niecielesnymi stworzeniami Boga, które posiadają rozum. Są niewidzialne, lecz stanowią dla nas ogromne wsparcie i dają nam siłę. Dlatego też komplementując ludzi, którzy są dla nas podporą w życiu często porównujemy ich do aniołów. To trochę tak jak w piosence “Anioły” artysty o pseudonimie Jan Rapowanie, który śpiewa:

Będę drogowskazem, kiedy tylko zabłądzisz  
Wiatrem w twoich żaglach i kołem ratunkowym  
Będę twoim „ale szczęście”, będę twoim „z głowy”  
Będą ci mówili, że to wszystko anioły

„Anioły” – Jan-rapowanie

Na koniec chcę wam pokazać chwyty, dzięki którym znaną wam modlitwę “Aniele Boży” możecie zamienić w piosenkę: 

Aniele Boży stróżu mój                                            F C B F 
Ty zawsze przy mnie, zawsze stój                         F C B F 
Rano, wieczór, we dnie, w nocy                             B C d B 
Bądź mi zawsze ku pomocy                                    B C d B 
 
 
Ref: Strzeż mnie od wszelkiego złego                     F C B F 
I prowadź do życia wiecznego                               F C B F

Jeżeli macie ochotę zaangażować się jakoś muzycznie to mamy dla was świetną propozycję. Pod koniec listopada zeszłego roku schola RAM wróciła do nas w lekko zmienionej formie, bo oprócz oczywistej części, którą jest śpiew na ważnych dla RAMu wydarzeniach (np. na dniu wspólnoty), odbywają się spotkania formacyjne, a raz w miesiącu prowadzona jest adoracja na Salwatorze. Schola to super przestrzeń dla wszystkich chcących podszkolić swój warsztat wokalny oraz umiejętności gry na różnych instrumentach (jesteśmy otwarci na wszystko!). 

Zachęcamy do podsyłania nam swoich wykonań, lub muzycznych inspiracji na naszego maila: redakcja.amicus@gmail.com.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.