Przejdź do treści

Z ŻYCIA RAM

autor: redaktor an. Jacek Wątroba

W RAMie przez ostatni rok wiele się działo… Oto kilka ważnych wydarzeń, które miały miejsce niedawno. Oczywiście nie zabraknie także świadectwa jednej z parafialnych Grup Apostolskich.

Dzień Wspólnoty RAM


W ubiegłym roku, 15 października, odbył się Dzień Wspólnoty, który różnił się od poprzednich, ponieważ miał miejsce w innej lokalizacji niż w ubiegłych latach – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Najważniejszy punkt dnia, czyli Eucharystię, poprzedzała Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez kandydatów na animatorów i moderatorów. Podczas Mszy Świętej do błogosławieństwa przystąpiło 9 moderatorów oraz 23 animatorów. Warto również wspomnieć o naszej moderator Dorocie Rafie, która w tym dniu otrzymała krzyżyk ze srebrną wpinką za wieloletnie zaangażowanie w naszą wspólnotę. Biskup Robert Chrząszcz wygłosił homilię na temat miłosierdzia. Po Eucharystii mieliśmy przyjemność gościć zespół „Inny wymiar”, który ubarwił pierwszą Galę RAM, której przyznane zostały nagrody „Skrzydło orła”. Statuetkę wręczono osobom, których działalność w Grupach Apostolskich była szczególnie widoczna. Dzień wspólnoty RAM był dla nas cudownym przeżyciem – mogliśmy spotkać się na modlitwie, spędzić miło czas oraz przyjąć w szeregi nowych animatorów i moderatorów.

~an. Gabriela Kiszka

Rekolekcje Wakacyjne 2022 „Czyń Pokój”

W ubiegłe wakacje miało miejsce wiele wydarzeń ale na pewno jednym z najważniejszych były rekolekcje, które odbyły się pod hasłem „Czyń Pokój”. Zostało przeprowadzonych aż 19  turnusów w których wzięło udział łącznie około 500 uczestników i ponad 100 animatorów. Rekolekcje odbywały się w RAM-owskich ośrodkach oraz w szkołach w 6 różnych miejscowościach położonych niedaleko gór, przez co uczestnicy mieli na co dzień piękne widoki zza okna. W rekolekcjach mógł wziąć udział każdy, dzięki rozmaitości przedziału wiekowego. Mały Apostoł 1 od 3 klasy szkoły podstawowej aż po IV° dla osób pełnoletnich. Jak zawsze rekolekcje podzielone były na ewangelizacyjne, gdzie można było rozwijać swoje talenty i zainteresowania – przez wybór rekolekcji sportowych, muzycznych, plastycznych, tanecznych lub turystycznych, oraz na formacyjne, które pogłębiały wiarę oraz wiedzę z różnych dziedzin, w zależności od turnusu – każdy z nich miał bowiem przypisaną tematykę. Od Małego Apostołka, który poznawał postacie z Starego Testamentu i historie Jezusa aż po III° który zgłębiał tajniki sakramentu małżeństwa i kapłaństwa. Każde z tych rekolekcji to był niezapomniany czas, nowe przyjaźnie, wiele wspomnień oraz owocny czas przeżyty z Bogiem i na pewno świetnie wykorzystany tydzień wakacji.

~an. Ewa Wojtanek

Studium Animatora 2022/2023

Pierwsze spotkanie z kandydatami na animatorów miało miejsce 24 września na inauguracji roku formacyjnego. Natomiast pierwsze zajęcia odbyły się 22 października. Podczas sobotnich zajęć, które są raz w miesiącu jest czas na modlitwę, zabawę, poznawanie się i zawieranie nowych przyjaźni. Dzień rozpoczynamy od wyciszenia się i adoracji. Potem udajemy się na wykład, po którym następuje przygotowanie do Mszy Świętej oraz najważniejszy punkt dnia – Eucharystia. W ostatniej części spotkania, ćwiczymy nasze umiejętności pozyskane na wcześniej wspomnianym wykładzie. Uczestniczyliśmy również w kursie „Nowe Życie z Bogiem” w Suchem, który trwał 3 dni (4-6.11.22). Dzięki niemu mogliśmy utwierdzić się że Bóg kocha każdego z nas, oraz bliżej się poznać. Dzięki Studium Animatora pogłębiamy nasza relacje z Bogiem i poznajemy miłych i serdecznych ludzi. Uczymy się jak przekazywać Boga innym, wykorzystując ten czas miło i owocnie.

~omc. an. Justyna Kaczmarczyk

⁣⁣⁣

Listopadówka – „Zaplątani w relacjach”

Ciągłe myślenie o szkole czy innych własnych utrapieniach może utrudniać w tworzeniu dobrej relacji z Bogiem. Dlatego 11 listopada zjechaliśmy się do Suchem na Dni Skupienia, by 2 dni później – 13 listopada wrócić do domów ubogaceni w Boże Słowo. Było wiele wspaniałej zabawy, która pozwoliła nam się lepiej poznać oraz po prostu – zrelaksować się. Lecz poza czasem spędzonym na zabawie, modlitwie czy wspólnym wypełnianiu obowiązków, był też czas na poruszanie ważnych tematów. Tegorocznym hasłem naszego wyjazdu, były relacje międzyludzkie. Na spotkaniach w grupach, rozmawialiśmy o tworzeniu relacji, jakie błędy utrudniają nam w jej tworzeniu, itd… Poza relacjami z ludźmi, zajęliśmy się też naszą relacją z Bogiem. Jest ważne, by słuchać co do nas mówi, również ufać Mu, mieć cierpliwość i najważniejsze – by spędzać z nim czas na rozmowie – modlitwie, oraz spędzać z Nim czas na żywo – na adoracjach, Mszy Świętej.

~redaktor an. Hania Jakóbik

XIV Memoriał im. an. Grzegorza Wesołowskiego

12 listopada 2022 roku odbył się XIV Memoriał im. Grzegorza Wesołowskiego – animatora
Grup Apostolskich, zmarłego w trakcie treningu siatkarskiego. W tym roku, po raz pierwszy wzięła w nim
udział reprezentacja Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zarówno w kategorii
mężczyzn jak i kobiet. Siatkarskie zmagania rozpoczęły się o godz. 10. Panie reprezentowały naszą
wspólnotę na hali w Czarnym Dunajcu, a Panowie w Lipnicy Wielkiej. Obie drużyny dały z siebie 100%,
wykorzystując to wszystko, czego nauczyły się w ostatnim roku przygotowań. Niestety, po ciężkich
meczach, naszym drużynom nie udało się wyjść ze swoich grup. Pomimo tego, spędzając miło czas, jesteśmy
bogatsi o nowe doświadczenia i motywację do tego, aby w przyszłorocznym memoriale było jeszcze
lepiej!

~redaktor naczelny an. Maciej Rybak

III Kongres Wspólnot RAM

W dniach 11 – 13.11.2022r. w Domu Diecezjalnym „TABOR” w Rzeszowie odbył się III Kongres  RAM. Spotkały się na nim delegacje z 3 diecezji: Krakowskiej, Rzeszowskiej i Przemyskiej. W skład każdej z delegacji wchodziło 10 osób: moderatorzy i animatorzy z danej diecezji wraz z 2 swoich duszpasterzy. Było to spotkanie bardzo wyczekiwane, ponieważ od ostatniego Kongresu minęło aż 7 lat. Ta długa przerwa spowodowana była pandemią, która uniemożliwiła zwołanie kongresu w 2020 r. Tematem III Kongresu, nad którym debatowali delegaci była „Tożsamość i przyszłość RAM”. Pierwszego dnia, po Eucharystii na rozpoczęcie, której przewodniczył bp. Grzegorz Suchodolski, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Polsce, zwiedziliśmy Rzeszów.  W czasie trwania Kongresu towarzyszył nam także biskup rzeszowski Jan Wątroba, który przewodniczył Eucharystii w sobotę i wygłosił do nas słowo. Piątkowy czas poświęciliśmy na integrację. Oprócz intensywnych spotkań w małych grupach, w których dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami, w sobotni wieczór zmierzyliśmy się ze sobą w miniturnieju siatkarskim. Ostatni dzień wykorzystaliśmy na formację duchową. Do rozważania fragmentu o siewcy i ziarnie wprowadził nas Rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Rzeszowie ks. dr. hab. Adam Kubiś. Niedzielną Eucharystię sprawował Duszpasterz Młodzieży diecezji rzeszowskiej Tomasz Ryczek, który również skierował do nas słowo. Wnioski z tego spotkania potrzebowały czasu, by w nas popracować, dlatego zostały ogłoszone 3.12.2022r. na spotkaniu po Błogosławieństwie nowych Animatorów diecezji rzeszowskiej. Wszyscy wyjechali umocnieni tym spotkaniem i czasem Kongresu, ale z lekkim niedosytem, że ten czas tak szybko minął. Jednak patrzymy w przyszłość z nadzieją na częstsze spotkania i owocna współpracę międzydziecezjalną.

~an. Anna Budz

Nasza GA „uKostki” w Kwaczale

Pierwsze spotkanie Grupy Apostolskiej „uKostki” w Kwaczale odbyło się w maju 2018 roku, zatem niedługo będziemy obchodzić piąte urodziny. Od września 2018 roku działamy regularnie z przerwami na okres wakacji. W minionych latach stawialiśmy czoła wielu wyzwaniom, a także świetnie bawiliśmy się na spotkaniach, które mają zróżnicowaną tematykę. Jest to między innymi Msza Święta, droga krzyżowa, wieczór filmowy czy zabawa Andrzejkowa. Zyskaliśmy nowe, owocne przyjaźnie z Grupami Apostolskimi w Porębie Żegoty i Czernichowie, z którymi formujemy się podczas wspólnych spotkań.
Nie obeszło się bez zmian, w maju 2021 roku nasza salka przeszła kapitalny remont i zyskała nowy wygląd.
Najważniejsze jednak jest to że, na żadnym spotkaniu nie zabrakło Pana Boga, naszego Ojca, który jest zawsze z nami i wspiera każdy nasz krok. Mamy nadzieję, że nasza grupa będzie działała kolejne pięć lat i zyskamy jeszcze większe doświadczenie!

~an. Wiktoria Pstrusińska

Byłeś na którymś z tych wydarzeń? A może byłeś na innym ważnym ramowskim wydarzeniu? Jeśli tak, to napisz do nas swoje odczucia na redakcja.amicus@gmail.com.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.