autorzy: redaktor an. Jacek Wątroba
redaktor an. Jakub Kusak
redaktor naczelny an. Maciej Orłowski
Od ostatniego wydania naszego Amicusa, w Grupach Apostolskich działo się całkiem sporo dobrych rzeczy! Zapraszamy do zapoznania się z tym, co działo się przez ostatnie 3 miesiące!
Na początku chcielibyśmy przedstawić Wam naszego najświeższego newsa. Mowa oczywiście o naszym Kąciku 39.
O nowym domu naszego Duszpasterstwa opowie Wam nasz moderator – ksiądz Marcin Rozmus.
„KĄCIK 39” – CZYLI NASZ NOWY DOM!
W historii naszego Duszpasterstwa mieliśmy różne miejsca. Ostatnim z nich jest dobrze wszystkim znana Wiślna 12/7. W listopadzie 2022 otrzymaliśmy wiadomość, która była z jednej strony zaskakująca, a z drugiej strony bardzo ekscytująca. Dostaliśmy Dom. Już nie nowe biuro, nowe lokum, ale prawdziwy Dom. Od połowy grudnia trwa tam duży remont, aby dostosować to miejsce do nowej roli.
Co się z tym wiąże?
To nowy rozdział naszego Duszpasterstwa. Do tej pory, każdy z Was wiedział, że można przyjść na Wiślną, aby napić się kawy, aby spotkać ludzi, aby spędzić trochę wolnego czasu. Teraz to wszystko nabiera nowego znaczenia. Dom jest Wasz. Jako animatorzy i moderatorzy jesteście gospodarzami tego domu. To jaki on będzie, co tam się będzie działo, w dużej mierze zależy od Was. Bo dom to ludzie.
Idea Domu.
Jest ona związana ze stylem duszpasterstwa jaki zapoczątkował ks. Jan Bosko zakładając tzw. oratoria czy miejsca dla młodzieży, gdzie można się spotkać, spędzić czas, znaleźć swój życiowy kąt. W Polsce ten styl duszpasterstwa jest mało znany. Więcej takich miejsc jest we Włoszech, gdzie Oratoria są prawie przy każdej parafii – szczególnie na północy Włoch. W 2016 roku, po ŚDM w Krakowie, byłem w diecezji Cremona, na północy Włoch, gdzie ks. Paolo, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w tej diecezji, pokazał i opowiedział, jak wyglądają i funkcjonują Oratoria. To doświadczenie jest we mnie bardzo mocne i tym bardziej się cieszę, że w naszej archidiecezji przecieramy szlaki i tworzymy miejsce, gdzie młodzi będą mogli czuć się „u siebie”.
Dlaczego DOM?
Ponieważ jest w nas naturalna potrzeba domu. Miejsca, gdzie dobrze się czujemy, gdzie wracamy, aby odetchnąć i nabrać ducha. Różne mamy doświadczenia domu. Dla jednych to miejsce ciepłe i przyjazne do którego zawsze lubimy wracać. Dla innych rodzinny dom, to miejsce chłodne, z którym nie mamy dobrych wspomnień. Dlatego właśnie DOM. Aby było dla Was miejsce, w którym chociaż przez chwilę doświadczysz przyjaźni i poczucia bezpieczeństwa.
Serce DOMu!
To kaplica, gdzie będzie mieszkał Pan Jezus. Umiejscowiona na samym dole DOMu, przy fundamentach. Miejsce wykończone nowocześnie, ale skupiające naszą uwagę, emocje i myśli na prawdziwej obecności Jezusa. W różnych odcieniach szarości i beżu, ze szlachetnym drewnem. Nad projektem tego miejsca, pracowało wiele osób, przez projekt, konsultacje, wybór materiałów. To miejsce pochłania wiele czasu i wysiłku, ponieważ jest dla nas najważniejsze. To tu będą odbywały się nasze adoracje. W każdą niedzielę przed południem będzie sprawowana Eucharystia dla mieszkańców Cichego Kącika i dla każdego, kto będzie chciał w niej uczestniczyć. Będzie otwarta cały dzień, aby każdy mógł do niej wejść na modlitwę, kiedy tylko będzie chciał.
Centrum Dowodzenia.
Na parterze Domu, jedno z pomieszczeń to dobrze znane nam Biuro – czyli nasze Centrum Dowodzenia, gdzie obecnie pracują p. Paulina i an. Amelia. To tu prowadzi się dokumentację rekolekcyjną i organizuje wiele RAMowskich wydarzeń. To tutaj będzie nasze archiwum, ale i wszystko co potrzebne do codziennego funkcjonowania naszego stowarzyszenia.
Pracownia Twórczego Myślenia.
Czyli nasz Open Space. Miejsce na twórcze myślenie, formację, spotkania. Ważna tu będzie ściana. Z jednej strony neonowe napisy ze strzałkami – czyli trzy słowa charakteryzujące RAM: ludzie, Bóg, misja. Na drugiej ścianie – prawdziwe RAMowskie wezwanie, czyli słowa z Ewangelii: „Idźcie i głoście”. A wszystko w estetycznej oprawie, z kolorowymi poduszkami, pufami i miejscem na ładowanie telefonów. Z tego pomieszczenia jest wyjście na taras i ogródek, który ma potencjał – szczególnie, kiedy zrobi się ciepło.
Kuchnia.
To prawdziwy Meeting Point. W każdym domu kuchnia jest niezwykle ważna. Oprócz możliwości gotowania i jedzenia, to właśnie tutaj odbywa się trudne rozmowy i najwartościowsze spotkania. To tu gra się w karty i rozwiązuje zadania do szkoły. Dlatego w kuchni najważniejszy jest stół. Nam marzy się okrągły – ponieważ przy takim stole każdy jest równy, a to sprawia najlepszą przestrzeń to bycia razem.
Mam ogromną nadzieję, że nasz „Kącik 39” będzie zawsze pełny. Że każdy będzie się w nim dobrze czuł. W każdy poniedziałek na naszym Facebooku przedstawiana jest aktualizacja prac remontowych. Coraz bliżej jesteśmy momentu, w którym to wy będziecie mieli możliwość pomocy w aranżowaniu i wykańczaniu domu, aby przygotować go nie tylko na otwarcie, ale na jego codzienne życie.
~ks. mod. Marcin Rozmus
Oto kilka zdjęć jak nasz Kącik ma planowo wyglądać:
A tak wygląda w chwili pisania tego artykułu (01.03.2023):
Trzymamy kciuki, że już niedługo ten oto dom stanie się naszym własnym RAMowskim kącikiem.
Kolędogranie 2023!
7 stycznia 2023 roku odbyło się już po raz kolejny nasze RAMowskie kolędogranie. Rozpoczęliśmy od wspólnie przeżytej Eucharystii, a następnie mieliśmy okazję wspólnie uwielbiać Pana Boga kolędami! Swoimi występami uświetniły nasze spotkanie różne Grupy Apostolskie i schole z parafii naszej archidiecezji. Po skończonym kolędowaniu nadszedł czas na herbatę i coś słodkiego! Wszystko odbywało się w klasztorze sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze.
~redaktor naczelny an. Maciej Rybak
Rekolekcje zimowe 2023 – I believe!
W minione ferie odbyły się po raz kolejny nasze rekolekcje! Zapraszamy do przeczytania świadectw uczestników tego czasu:
Rekolekcje animatorskie odbyły się w tym roku w Zawadce, w dniach 28.01-04.02.2023r. Codziennie mieliśmy czas na integracje – pogłębienie naszych relacji. Dni rozpoczynaliśmy od porannej brewiarzowej modlitwy – jutrzni. Po niej niej zaczynaliśmy intensywnie dzień konferencja, pracą indywidualną i pracą w grupach ale oczywiście z przerwą na kawę. Najważniejszym punktem dnia była Eucharystia. Były też oczywiście podsumowania prac w grupach i Adoracje na których się wyciszaliśmy oraz poznawaliśmy nowe sposoby jej przeżywania. Każdego dnia mieliśmy odprawy na których omawialiśmy dzień oraz nasze uczucia dotyczące tego czasu. Podczas tych rekolekcji rozważaliśmy przypowieść o synu marnotrawnym lub inaczej mówiąc- o miłosiernym ojcu. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak poznać Boga, pokochać siebie i bliźniego, oraz o swoim poczuciu własnej wartości. Przez cały tydzień pogłębialiśmy nowe znajomości, relacje z Bogiem oraz uczyliśmy się jak głosić innym Dobrą Nowinę.
~omc. an. Amelia Głownia – uczestniczka rekolekcji animatorskich.
Po pięciu dniach rekolekcji mogę stwierdzić że to niesamowity czas. Mimo tego że to tylko kilka dni to mogą zmienić bardzo wiele w życiu człowieka, a może nawet całe życie. Uważam że nasze podejście jest bardzo ważne. Jeśli do sprawy podejdziemy odpowiedzialnie to rekolekcje mogą ukształtować naszą przyszłość. Odkąd pojechałam na nie po raz pierwszy, zawsze miały dla mnie ogromne znaczenie. Przeżywałam je z nowo poznanymi ludźmi, którzy przyjechali tam z tym samym celem co ja – bardziej poznać Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Po tych dniach zawsze chcę tam wrócić, bo wiem że nigdzie nie czuję się tak dobrze jak właśnie tam. Rekolekcje są dla mnie po to, by zbliżyć się do Boga, bardziej mu zaufać i zwalczać swoje słabości. Udowodniły mi też, że sakramenty są kluczem do prawdziwej i żywej wiary.
~Zuzanna Słoma – uczestniczka rekolekcji ewangelizacyjnych dla starszych
Granie w RAMie
I Turniej Granie w RAMie to niesamowite wydarzenie organizowane przez młodych i dla młodych!
18 II 2023 ta data będzie kojarzyć się nam tylko z jednym spotkaniem z Bogiem, drugim człowiekiem i dobrej zabawie. 13 drużyn wzięło udział w siatkarskich zmaganiach o najwyższe podium. Zaczynając od wspólnej Eucharystii czyli centrum naszego spotkania, w czasie homilii usłyszeliśmy słowa, które dodały nam siły: „Im cięższa walka tym większe zwycięstwo”.
Z tą motywacją rozpoczęliśmy nasz turniej, a na nim zaciętą i pełną radości rywalizację wszystkich drużyn o miejsce w finale. Każdy dawał z siebie ile mógł, łącznie z kibicami, którzy przyjechali wspierać swoje drużyny!
Finał to była czysta przyjemność dla oka, profesjonalna rozgrywka pomiędzy GA Szczepan & GA Jurgów. Lecz zwycięzcą mogli zostać tylko jedni, najwyższe podium zdobyli „Korbace – GA Jurgów”.
Gratulujemy!!! Dziękujemy wszystkim drużynom, że tak licznie i z pełnym zaangażowaniem wzięliście udział w tym turnieju. Mówimy do zaś!
(Zapodajka: Po tak dobrych rozgrywkach nie ma innej opcji niż tylko spotkać się na rekolekcjach sportowych w wakacji!)
~an. Daria Rembilas
Kolejne spotkanie Studium Animatora 2022/2023!
W sobotę 25 lutego odbyło się kolejne, piąte już spotkanie studium animatora 2022/23. Tym razem dotyczyło ono katolickiej nauki społecznej. Zjazd tradycyjnie rozpoczęła adoracja, która była dobrą okazją do wyciszenia się, zebrania myśli i zawierzenia Panu dnia. Kolejnym punktem dnia były wykłady, które prowadził dla nas ojciec Łukasz Buksa. Głównym tematem, nad którym się zastanawialiśmy była młodość i jej przeżywanie, dokładniej jak dobrze i owocnie przeżyć swoją młodość, która jest dana każdemu z nas tylko raz. Ważnym tematem, który również został poruszony było jak dbać o siebie i swój rozwój. Zastanawialiśmy się także czym są prawda i miłość.
Oczywiście nie samą nauką kandydat na animatora żyje – znalazł się też czas wolny, który wykorzystaliśmy w większości na rozmowy ze sobą i integrację.
Po wykładach nadszedł czas na najbardziej stresujący punkt programu – egzamin z liturgiki, na który powtarzaliśmy informacje do ostatniej chwili. Całe szczęście wszyscy zdali i stres przed zaliczeniem okazał sie niepotrzebny!
Ostatnim, a zarazem najważniejszym momentem naszego zjazdu była Eucharystia, a przed nią oczywiście przygotowanie oraz śpiew. To była dobra okazja, by podziękować Bogu za miniony dzień i wyciszyć sie po nim.
~omc. an. Weronika Jastrzębska
III Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej
4 marca odbył się III Kongres Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Wzięły w nim udział delegacje grup apostolskich z parafii, animatorzy i moderatorzy oraz przedstawiciele tegorocznego Studium Animatora. Głównymi tematami rozmów były tożsamość i przyszłość naszego stowarzyszenia. Uczestnicy kongresu mogli podzielić się swoimi przemyśleniami podczas pracy w małych grupach, a następnie wszyscy wymieniliśmy się uzyskanymi wnioskami. Padło wiele cennych uwag i pomysłów, które jak najszybciej chcemy zrealizować!
Oczywiście nie zabrakło czasu na spotkanie z Panem – dzień zaczęliśmy od Adoracji Najświętszego Sakramentu, a zakończyliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył Moderator Honorowy RAM, ks. Paweł Piotr Kubani.
~an. Karolina Kopacz
Wielkopostne Dni Skupienia dla Animatorów
Młodzi – Wiara – Czas
Tymi trzema słowami można podsumować to co wydarzyło się w weekend 10-12.03.2023. Był to czas, w którym młodzi mogli spotkać się ze sobą, w czasie pracy w grupach porozmawiać o wierze, ale nie tylko. Nie zabrakło także czasu i przestrzeni na osobiste spotkanie z Jezusem w czasie codziennych Eucharystii i wieczornych Adoracji.
We współczesnym świecie, który wiecznie pędzi był to czas na zatrzymanie się, oderwanie od przytłaczających obowiązków i zebranie myśli. Te chwile pozwoliły odkryć jak ważne w wierze jest zaufanie i powierzenie swoich zmartwień i wątpliwości Panu. Czerpiąc radość i siłę z tych spotkań młodzi umocnieni wyjechali gotowi, by iść i głosić wiarę w świecie a szczególnie w swoim środowisku.
~an. Anna Budz
Wielkopostne Dni Skupienia dla Animatorów w ciszy
18 marca, sobota. Przez okna kaplicy wpadają poranne promienie słoneczne. To w niej siedmiu uczestników Wielkopostnych Dni Skupienia oczekuje na pierwsze wypowiedziane przez nich tego dnia słowa – modlitwę. Zarówno wtedy, jak i do wschodu słońca dnia następnego jedynym adresatem ich „wiadomości głosowych” będzie Bóg, a odpowiedzią: czasami milcząca, a innym razem przemawiająca cisza.
W weekend 17–19 marca 2023 r. mury ośrodka rekolekcyjnego w Suchem odpoczywały od radosnego gwaru, który panuje w nich zazwyczaj podczas rekolekcji – wypełniała je atmosfera skupienia, zadumy i spokoju. Niekiedy usłyszeć można było głosy modlitwy, brzmienia gitary czy dźwięki muzyki klasycznej. Choć zewnętrznie młodzi wyglądali na wyciszonych, to jednak wewnątrz ich serc intensywnie pracowały słowa Pisma Świętego, konferencji, a także rozważania osobiste. Napięcie, które powodował brak możliwości wypowiedzenia swoich myśli, ostatecznie rozpływało się w ramionach Boga, a wszelkie pytania po pewnym czasie „same” znajdowały odpowiedzi.
Uczestnicy poznawali, czym jest wolność nie tylko w teorii, ale również w praktyce – wolność od mediów społecznościowych, od przepełnionego grafiku, zabiegania czy konieczności mówienia. Uczyli się, jak kształtować swoje sumienia i silną wolę. Budowali wspólnotę poprzez zwykłą obecność, bez słów. Pozwoliło im to spojrzeć na siebie jako na jednostkę, indywidualność, która wraz z innymi poprzez wiarę tworzy jedność – Ciało Chrystusa.
~an. Gabriela Jarosz
Drużyna siatkarska
Działamy od stycznia 2022 roku. Wyszło to z rozmów z RAMowiczami – ludzie chcą trenować..
Na początku nasza drużyna trenowała na sali gimnastycznej w szkole podstawowej na Salwatorze i tam trenowaliśmy pół roku. (do czerwca)
Od września trenujemy na Hali Cracovii. Treningi są cały czas w środy. Ze względu na to, że osoby tam grające są dorośli to treningi są wieczorami w godzinach 21-23.
Drużyna składa się głównie z animatorów i moderatorów, ale znajdą się równie ważni inni sympatycy Grup Apostolskich.
Przygotowujemy się przede wszystkim do corocznego Memoriału im. Grzegorza Wesołowskiego naszego animatora świętej pamięci.
Niedługo (w maju) będziemy mieli przyjemność wziąć udział w turnieju o puchar metropolity już drugi raz. W 2022 zajęliśmy 3 miejsce.
~an. Daria Rembilas