Przejdź do treści

Z ŻYCIA RAM

autor: redaktor an. Jakub Kusak

Cześć! Z tej strony Kuba. Niestety ostatnim razem nie ukazał się tekst z tej sekcji, za co z całego serca przepraszam. Oznacza to, że musimy przyjrzeć się życiu naszej Wspólnoty nie z ostatnich trzech, ale z aż SZEŚCIU miesięcy! Dlatego, nie przedłużając – zobaczcie, co się u nas wydarzyło.

A działo się dużo, szczególnie w Nowym Targu. Wydarzenia te opisuje animatorka Katarzyna Jochymek:

“4 kwietnia do naszego stowarzyszenia została przyjęta Grupa Apostolska z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowym Targu na Kowańcu. Na uroczystej Mszy Świętej ksiądz moderator Marcin Rozmus tłumaczył, że to co ważne w Grupach Apostolskich to nie tylko dobra zabawa podczas spotkań, ale to żeby te spotkania oparte były zawsze na Chrystusie, dzieleniu się Nim. Po Mszy udaliśmy się do salki parafialnej gdzie rozpoczęła się druga część świętowania. Na samym początku obejrzeliśmy filmiki i zdjęcia ze spotkań oraz wydarzeń parafialnych, później był poczęstunek oraz tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Była też atrakcja specjalna – pytania od uczestników grupy do ks. Marcina Rozmusa. 

W piątek 24. maja do stowarzyszenia została włączona kolejna Grupa Apostolska z Nowego Targu – tym razem działająca przy Sanktuarium św. Jana Pawła II. 

Świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą, w której oprawę aktywnie włączyła się młodzież z grupy. Po Eucharystii świętowaliśmy wspólnie. Był tort, przepyszne ciasta i dużo radości, gdy tańczyliśmy Belgijkę i inne tańce mając piękny widok na Tatry okryte blaskiem zachodzącego słońca. Spotkanie zakończyło się wspólnie odśpiewanym Apelem Jasnogórskim”.

W Krakowie też nie było nudno. Nasz dom na Cichym Kąciku od ponad roku jest siedzibą naszego Stowarzyszenia i przestrzenią do spotkań dla naszej Wspólnoty. W każdy czwartek ma miejsce spotkanie scholi RAM. W pierwszy czwartek miesiąca modlimy się na różańcu, a w ostatni trwamy na adoracji Najświętszego Sakramentu. W domowej kaplicy na Kąciku z okazji zbliżających się matur, a później wobec sesji, modliliśmy się o dobre wyniki egzaminów. W czerwcu w kaplicy odbyły się prymicje księży, za których przez 100 dni codziennie w różańcowej sztafecie modlili się RAMowicze, a którzy w wakacje prowadzili Rekolekcje Apostolskie. Raz w miesiącu spotykamy się, aby zamienić nasz dom w salę kinową. To tutaj odbyła się odprawa przedwakacyjna (o której więcej później), tutaj spotyka się Rada RAM. Dom to miejsce, w którym można się zatrzymać (od wtorku do piątku w godzinach pracy Biura), gdy nie mamy co robić między zajęciami na studiach. Nasz dom żyje dzięki RAMowskim domownikom.

Skoro już wspomniałem o Radzie RAM. Jesteśmy organem Stowarzyszenia, do którego możecie zwracać się z każdą sprawą. Zostaliśmy wybrani przez moderatorów i animatorów na Walnym Zgromadzeniu by służyć Wam pomocą. Do przerwy wakacyjnej, czyli do czerwca, Rada spotykała się regularnie raz w miesiącu, aby omówić bieżące sprawy (jak na przykład przygotowania do wakacji 2024), a także aby zaplanować działania na następny rok formacyjny. Pracujemy nad stworzeniem narzędzi dla animatorów parafialnych Grup Apostolskich, które mogą pomóc im prowadzić spotkania dla swoich podopiecznych. Zaczęliśmy również dyskutować nad zmianami w obecnym Statucie RAM, które będą miały wpływ na działanie Stowarzyszenia w ciągu najbliższych lat. Na zebraniach podsumowujemy pracę grup roboczych, których skład i podział obowiązków możecie znaleźć na naszej stronie w zakładce Stowarzyszenie -> Funkcje w Stowarzyszeniu. Po każdym spotkaniu na stronie Grup Apostolskich publikowana jest krótka notatka czym zajmowaliśmy się na ostatnim zebraniu.

Rada RAM jest jedną z przestrzeni, w którą moderatorzy i animatorzy RAM mogą się angażować. Nasi Moderatorzy i animatorzy działają w wielu miejscach jednocześnie. Jednym z projektów, o których warto wspomnieć jest ten prowadzony przez mod. Agnieszkę Łyczak-Dumanowską. Nazywa się on “Przestrzeń – wspólna dla młodych małżeństw”. Jak sama opisuje:

“Przestrzeń daje możliwość małżeństwom spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem, bo na spotkaniach rozważamy Słowo Boże, ale nie brakuje też czasu na poznawanie się i wymianę doświadczeń. Jak wyglądają spotkania? Najpierw wspólnie rozważamy tekst Ewangelii z kolejnej niedzieli, najprościej, bo zdanie po zdaniu, a później mamy czas na wspólny posiłek i rozmowy.

Dla kogo? Zapraszamy młode małżeństwa, niekoniecznie związane z Grupami Apostolskimi, które chcą razem z nami rozwijać się w wierze i swojej relacji. Gdzie? W naszym domu na Cichym Kąciku.

Zapraszamy na nasze kolejne spotkania – informacje pojawiają się na stronie internetowej i w RAMowskim kalendarzu”.

Nie sposób opisać wszystkiego, co się działo w ostatnim czasie.

W kwietniu w naszym domu na Cichym Kąciku odbyła się kolejna Dniówka, czyli dzień skupienia dla małej grupy w centrum Krakowa. Z założenia spotkania te mają kameralny charakter. Mała ilość osób pomaga wyciszyć się przed modlitwą, a także głębiej wejść w teksty, które są rozważane. W kwietniu uczestnicy tego dnia skupienia dyskutowali nad rolą młodych w Kościele na podstawie wywiadu biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej – Grzegorza Suchodolskiego – członka Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w ramach Konferencji Episkopatu Polski.

Maj był szczególnie gorącym czasem dla Grup Apostolskich. Miesiąc rozpoczął się malowniczym zrywem osób, dla których nie jest obojętny stan naszych domów rekolekcyjnych. W Suchem oraz w Zawadce rękami tych osób zostały odnowione meble ogrodowe, aby służyły uczestnikom wakacyjnych turnusów.  Trzynastego maja drużyna piłkarska Ruchu Apostolstwa Młodzieży zdobyła srebrny medal w Turnieju o Puchar Metropolity. Czternastego odbyło się spotkanie na Cichym Kąciku z Barbarą Pawluk. Opowiadała ona o swojej pasji do podróżowania rowerem i piechotą przez Stary Kontynent, o wierze, o pomaganiu sobie i drugiemu człowiekowi. Więcej szczegółów oraz linki do profilów Basi,a także dzieł, w których uczestniczy, możecie znaleźć w artykule pod tym linkiem: https://grupyapostolskie.pl/2024/05/15/gosc-w-dom-basia/

Dwa dni później dom na Cichym Kąciku stał się miejscem koncertu dla naszych sąsiadów. Mieszkańcy Cichego Kącika mieszkają w tym miejscu od lat. Dla nas to miejsce jest przystanią dopiero od dnia podjęcia decyzji o przyznaniu nam Domu przez metropolitę krakowskiego w 2023 roku. Przez pierwsze miesiące urządzaliśmy tę przestrzeń, a gdy była gotowa, zaprosiliśmy mieszkańców, aby mogli nas bliżej poznać. Koncert i wypieki stały się tłem dla rozmów, w których słuchaliśmy historii osób, które co niedzielę przychodzą do kaplicy na mszę.

Pod koniec miesiąca – 26 maja – razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży udaliśmy się do grobu księdza prałata Antoniego Sołtysika, który znajduje się w kościele p.w. św. Mikołaja na ulicy Kopernika w Krakowie. Ksiądz Antoni był “kapłanem z pasją młodzieżową”. Dzięki jego staraniom w naszej archidiecezji powstały Grupy Apostolskie. To on przez wiele lat nim przewodził, kształtując i nadając charakter naszej Wspólnocie. To jego zaangażowaniu zawdzięczamy reaktywację KSM, którego został asystentem generalnym. Pełnił również funkcję Duszpasterza Młodzieży naszej archidiecezji. W modlitwie przy jego grobie pojawili się przedstawiciele obu stowarzyszeń, razem z ich księżmi opiekunami. Był również obecny poczet sztandarowy RAM.

Czerwiec to ostatni miesiąc roku szkolnego. Kiedy uczniowie są już myślami na wakacjach, Ruch Apostolstwa Młodzieży dopina ostatnie szczegóły związane z organizacją letnich Rekolekcji Apostolskich. W tym miesiącu świętowaliśmy nasz pierwszy rok na Cichym Kąciku! Również w tym miesiącu odbyło się pierwsze spotkanie “Przestrzeni”, o której mod. Agnieszka pisała wcześniej.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami pierwszego czerwca na Cichym Kąciku odbyła się odprawa przedwakacyjna dla kadr, które miały wziąć pod swoją opiekę uczestników rekolekcji na planowanych turnusach. Był to czas powtórzenia najważniejszych zasad, którymi kierujemy się podczas prowadzenia rekolekcji. Pani moderator Daria Rembilas przedstawiła nam organizację i skład apteczek, które są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego turnusu. Przypomniała o procedurach i schematach, które stosujemy w nagłych sytuacjach. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu kadry nasze turnusy są miejscem bezpiecznym dla każdego uczestnika.

Po odprawie pojechaliśmy na Wawel, aby uczestniczyć w corocznej pielgrzymce Grup Apostolskich do grobu patronki krakowskiego RAM – św. Jadwigi Królowej. W Mszy, której przewodniczył ksiądz proboszcz bazyliki archikatedralnej, ksiądz kanonik Paweł Baran, modliliśmy się o bezpieczne i dobre przeżycie rekolekcji wakacyjnych dla wszystkich osób w nie zaangażowanych. Homilię głosił dla nas moderator Grup Apostolskich ksiądz kanonik Marcin Rozmus. Pokazał nam w niej postaci Marii i Marty podczas spotkania z Jezusem (por. Łk 10,38-42) w sposób, jaki patrzyła na nie św. Jadwiga. Nasza święta patronka łączyła w swojej codzienności postawę sióstr, znajdując czas dla Pana Boga, nie stroniąc również od ciężkiej pracy i obowiązków wynikających z piastowanego urzędu króla Polski.

Tego samego dnia rano skończył się kurs animatorski rocznika 2023/24. Oddaję teraz miejsce dla OMC animatorki Barbary Niewolskiej:

“Niedawno zakończył się kurs animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży na rok 2023/2024. Był to na pewno czas intensywny, podczas którego można było bardzo wiele się nauczyć, choć często wiążący się z trudnościami. Niejednokrotnie trzeba było wychodzić poza swoją strefę komfortu, lub podejmować się samodzielnie różnych działań. Lecz w przyszłości może to przynieść wspaniałe owoce, o których niedługo napiszę 🙂 Patrząc od strony organizacyjnej – były to zajęcia średnio raz w miesiącu, podczas których odbywały się wykłady z różnych przedmiotów, takich jak biblistyka, teologia moralna, liturgika, pedagogika etc. Z wielu przedmiotów następowało potem zaliczenie, czyli oddanie pracy pisemnej , lub napisanie testu.  Na samym początku kursu, w listopadzie, odbyły się Dni Skupienia dla kandydatów, a podczas ferii – tzw. Rekolekcje Animatorskie, czyli tylko dla kandydatów i co ciekawe, bez udziału ,,pełnoprawnych” animatorów. Podczas nich istniała funkcja animatora dnia – na każdy dzień inna osoba z grupy przejmowała obowiązki animatora, w tym prowadzenie spotkania czy obecność na odprawie. Pod koniec tych rekolekcji wszyscy otrzymaliśmy krzyżyki z zieloną wpinką.  W wakacje nastąpiło decydujące dla kandydatów na animatorów wydarzenie, czyli praktyki. Wyjechaliśmy na rekolekcje po raz pierwszy nie będąc już uczestnikami, lecz członkami kadry. Było to doświadczenie niezwykłe, dostarczające dużo ciekawych doświadczeń.

Podsumowując – co właściwie dało nam studium? Dużą możliwość rozwoju duchowego, poprzez zdobywanie wiedzy, słuchanie świadectw i modlitwę . Poszerzenie wiedzy na tematy związane z Pismem Świętym, liturgią, powołaniem, patrzeniem na moralność, czy dowiedzeniem się ciekawych rzeczy związanych np. z kulturą żydowską. Duży zakres kompetencji twardych (jak na przykład certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy:) i miękkich, szczególnie wynosząc je dzięki praktykom; większa pewność siebie, umiejętność rozplanowania czasu i działania w nim, współpracy z innymi, większa spontaniczność i kreatywność, umiejętność wykorzystania tego, co się już ma, większa samodzielność.  Nabycie praktycznych umiejętności i zrozumienia choćby poprzez pisanie modlitwy wiernych, czy prowadzenie śpiewu. Poznanie nowych, ciekawych ludzi, zawiązanie nowych przyjaźni, lub utwardzenie już tych istniejących. Tak samo jak rekolekcje, dało piękne i wartościowe wspomnienia, o których się będzie długo pamiętać.

Kandydaci kursu animatora, czekają jeszcze tylko na Dni Skupienia tuż po wakacjach i na najważniejsze – błogosławieństwo animatorów w sanktuarium w Łagiewnikach wraz z wręczeniem metalowych krzyży animatorskich. Od tego momentu staną się już pełnoprawnymi animatorami Ruchu Apostolstwa Młodzieży.  Drogi czytelniku nie – animatorze, jeśli zastanawiasz się, czy spróbować swoich sił w tym temacie – serdecznie zapraszam! Zapisy na studium 2024/2025 już wystartowały na stronie Grup Apostolskich! Warto spróbować, czy to jest twoja droga, na którą powołuje Cię Chrystus”.

Link do strony z informacjami o Studium, które zacznie się w tym roku, a na które zaprasza Barbara znajduje się poniżej:
https://grupyapostolskie.pl/2024/08/20/zapisy-na-studium-animatora-2023-2024/
Spieszcie się, bo pierwsze spotkanie nowego Studium już 5 października!

Nasi animatorzy po zakończeniu kursu animatorskiego nadal dbają o rozwój intelektualny i formację duchową. Uczestniczą w dniach skupienia w czasie Adwentu i Wielkiego Postu. W tym roku z Duszpasterstwa RAM wyszła propozycja przygotowana we współpracy z księdzem doktorem Wojciechem Baranem, aby raz w miesiącu spotykać się online, aby lepiej poznać wiarę, w której zostaliśmy wychowani. Ostatnie spotkanie odbyło się już na żywo, bez monitorów w ośrodku w Suchem. Miało formę dni skupienia dla uczestników spotkań online. Opisuje je mod. Anna Budz:

“W drugi czerwcowy weekend w naszym Domu Rekolekcyjnym w Suchem odbyła się “Wyjazdówka”. Było to ostatnie spotkanie z cyklu formacyjnego ,,Wierzę…” prowadzonego przez księdza doktora Wojciecha Barana dla naszych animatorów i moderatorów.

Wiedząc jak ważne i budujące są spotkania na żywo, po roku pracy online spędziliśmy weekend offline. Przez trzy dni uczestniczyliśmy w umacniających nas Eucharystiach i codziennie wsłuchiwaliśmy się w kierowane do nas Słowo. W sobotę, zgodnie z wcześniejszym planem, część naszej grupy udała się w Tatry, aby zdobyć jeden z popularniejszych turystycznie szczytów – Kasprowy Wierch. Ponieważ był to intensywny czas obfitujący w różne wydarzenia, druga część uczestników “Wyjazdówki” udała się do Rabki Zdroju. Zajmowała się tam zapewnieniem atrakcji i mnóstwa radości najmłodszym na Archidiecezjalnym Dniu Dziecka. Obie grupy późnym popołudniem wróciły do Domu Orłów, równie zmęczone. Pomimo tego wspólnymi siłami udało nam się przygotować przepyszny obiad, który pozwolił nam “naładować baterie”.

Cały rok ciężko pracowaliśmy, tak więc sobotni wieczór poświęciliśmy na integrację podczas emocjonujących rozgrywek planszowych oraz na rozmowy o mniej i bardziej ważnych sprawach, po prostu ciesząc się swoją obecnością. W niedzielę wyjechaliśmy wypoczęci, pełni sił i energii, aby podejmować czekające nas w nadchodzącym tygodniu i całym czerwcu wyzwania”.

Końcówka czerwca, lipiec i sierpień to tradycyjnie czas odbywania się rekolekcji dla dzieci i młodzieży. W tym roku odbyło się 14 turnusów: po jednym turnusie Małego Apostoła 1, MA2, MA3, klasy 7 i 8, I° i III°, sportowych starszych i młodszych, tanecznych, a także po raz pierwszy rekolekcji misyjno-językowych. IV° odbył się we współpracy z RAM Przemyśl na terenie archidiecezji przemyskiej. Odbyły się dwa turnusy rekolekcji II°.

RAMowicze w dziewięcioosobowej grupie wybrali się w te wakacje na Festiwal Młodych Mladifest do Medjugorie. Co to takiego? To spotkanie młodych z całego świata (w tym roku z ponad 80 krajów). Piękny opis ich podróży znajduje się na naszej stronie internetowej: https://grupyapostolskie.pl/2024/08/16/z-mlodymi-z-80-krajow-swiata/

Rekolekcje w wakacje to niesamowity czas. Dla mnie czas poznawania Boga i ludzi. Większość moich znajomych poznałem dzięki takim wyjazdom. Mój drogi czytelniku, jeśli nigdy nie byłeś na takim wyjeździe – gorąco polecam. Może się wydawać, że tydzień wakacji to tak niewiele. Można zadawać sobie pytanie “czy można w siedem dni zmienić swoje życie?”. Tak, można. Może nie od razu o 180°, takie zmiany zazwyczaj wymagają czasu i wielkiej siły. Jednak każda przygoda zaczyna się od wyjścia z domu. Jeśli tylko masz okazję pojechać i spędzić czas z Bogiem, nie wahaj się. Daj się porwać Bożej miłości.

Po powrocie z rekolekcji często czujemy w sobie ogromny zapał, żeby działać i coś konkretnego zmienić w swoim życiu. Chcemy też wyrazić wdzięczność i podzielić się radością tego czasu. Taką możliwość daje nam corocznie Rekodziękczynienie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dla wszystkich wspólnot młodzieżowych naszej archidiecezji jest to szczególny czas na dziękowanie i dzielenie się radością minionych wakacji. Spotkanie odbywa się w ostatnią sobotę sierpnia, więc jest to też doskonała okazja, aby modlić się o dobry rok szkolny i akademicki. W tym roku 31. sierpnia naszej modlitwie przewodził arcybiskup Marek Jędraszewski. Przez jego ręce błogosławieństwo do posługi animatora otrzymali oazowicze, którzy w tym roku ukończyli swoje Studium. Życzymy im siły i wytrwałości w ożywianiu wiarą swoich środowisk.

Siódmego września odbył się 40. Dzień Wspólnoty RAM archidiecezji przemyskiej. Podobnie jak u nas, w tym dniu animatorzy i moderatorzy przyjmują błogosławieństwo z rąk biskupa do pełnienia posługi w Ruchu. W związku z jubileuszem RAMu przemyskiego ksiądz moderator Marcin Rozmus wręczył ikonę przyjaźni na ręce księdza moderatora Krzysztofa Żyły. Uczestnicy uroczystości modlili się również przy grobie zmarłego w tym roku księdza prałata Jana Mazurka, wieloletniego moderatora RAM i wielkiego przyjaciela młodzieży. Dzień zakończył się tradycyjną agapą, w której wyrażono radość z przyjęcia do Wspólnoty nowych posługujących.

Pierwszym wydarzeniem każdego roku formacyjnego jest jego inauguracja, która odbywa się w ostatnią sobotę września. Przez wiele lat nowy rok zaczynaliśmy przy ulicy Franciszkańskiej 3, w kaplicy arcybiskupów krakowskich. Ostatni raz byliśmy tam w 2019 roku. Po pandemii rozpoczęcie nowego roku formacyjnego miało miejsce w kościele sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze, a odkąd Stowarzyszenie otrzymało nową siedzibę przy ul. Maurycego Beniowskiego inauguracja nowego roku przeniosła się na południe archidiecezji – w 2023 roku miała miejsce na Turbaczu, a rok formacyjny 2024/2025 zaczęliśmy 28 września na Leskowcu.

Co dalej?

Najważniejszym wydarzeniem, które co roku w październiku jednoczy wszystkich uczestników rekolekcji, osoby z parafialnych Grup Apostolskich, animatorów, moderatorów oraz księży jest coroczny Dzień Wspólnoty RAM połączony z błogosławieństwem nowych animatorów i moderatorów oraz z ogłoszeniem nazwisk osób wybranych przez Komisję Odznaczeń Honorowych Grup Apostolskich na członków honorowych Stowarzyszenia. Od 2022 roku obchodzony on jest w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, od tego samego roku przyznawana jest nagroda “Skrzydło orła” dla osób, które przez swoją wytrwałość, pracowitość i pomysłowość inspirują nas do mierzenia wysoko. W tym roku znowu zobaczymy się w Łagiewnikach 19. października. Nie może Cię zabraknąć w tym szczególnym dniu!

Na mapie archidiecezji są trzy miejsca, których nazwy poruszą serce każdego RAMowicza. To Zawadka, Suche i Cichy Kącik w Krakowie. Jesienią obchodzimy wspomnienia patronów naszych domów. Patronem domu na Cichym Kąciku jest błogosławiony Carlo Acutis. Jego wspomnienie przypada 12. października. Tydzień później obchodzimy wspomnienie męczennika, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona kaplicy i domu w Zawadce. 22. października wspominamy św. Jana Pawła II, patrona i duchowego założyciela Ruchu Apostolstwa Młodzieży. A miesiąc później, 18. listopada w kalendarzu liturgicznym jest wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Domu Orłów w Suchem. Pamiętajcie w te dni o modlitwie za Grupy Apostolskie.

Dziękuję za pomoc w pisaniu tego tekstu:
mod. Annie Budz,
mod. Agnieszce Łyczak-Dumanowskiej,
an. Katarzynie Jochymek,
OMC an. Barbarze Niewolskiej.

Źródła zdjęć:
Logo “Przestrzeni” ze zbiorów mod. Agnieszki Łyczak-Dumanoswkiej,
grupyapostolskie.pl

W ostatnich miesiącach w RAMie działo się naprawdę dużo, a w kolejnych będzie działo się jeszcze więcej! Mamy nadzieję, że te wydarzenia pozwoliły Wam jeszcze bardziej odczuć jedność naszej wspólnoty! Do usłyszenia w kolejnym numerze Amicusa!

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.