Przejdź do treści

Z ŻYCIA RAM

autor: redaktor an. Jakub Kusak

Od ostatniego wydania naszego Amicusa, w Grupach Apostolskich działo się całkiem sporo dobrych rzeczy! Zapraszamy do zapoznania się z tym, co działo się przez ostatnie 3 miesiące!

Dzień Wspólnoty RAM 2023

21 października, odbył się Dzień Wspólnoty, w tym roku szczególny, ponieważ obchodziliśmy złoty jubileusz 50 lecia Grup Apostolskich. Rozpoczęliśmy dzień od Adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzonej przez kandydatów na animatorów i moderatorów, następnie najważniejszy punkt dnia, czyli Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Roberta Chrząszcza. 

W czasie kazania biskup Robert, który przewodniczył Eucharystii mówił o kryzysach. To słowo pasowało idealnie na to wydarzenie. Na progu nowych wyzwań często przeraża nas myśl o kryzysach i przyszłych problemach. Nasz biskup uświadomił nas jak potrzebne one są. Budują one nas, dzięki tym trudnym doświadczeniom jesteśmy coraz mocniejsi. Po kazaniu nastąpił wyczekiwany przez wielu moment uroczystego wręczenia krzyży, a razem z nimi powierzonych nam zadań.

Na mszę przybyli także delegaci RAM z Przemyśla i Rzeszowa, aby złożyć życzenia z okazji 50 rocznicy pierwszych rekolekcji apostolskich, które stały się początkiem historii RAM w Polsce. W ten dzień nie zapomnieliśmy o zasłużonych osobach, które w Grupach zostawiły serce.

Nasza Pani Kucharka Nina, ks. Paweł Kubani i ks. Wojciech Baran to osoby, które w tym dniu otrzymały krzyżyk ze srebrną wpinką za wieloletnie zaangażowanie w naszą Wspólnotę.

Po Mszy mogliśmy spróbować tradycyjnego żurku i przepysznych ciast. Był to też najbardziej emocjonalny moment tego dnia. W tym czasie odbieraliśmy gratulacje i dziękowaliśmy osobom, które pomogły nam w przygotowaniach do tego dnia i dzięki którym stoimy właśnie w tym miejscu.

Kolejnym punktem była Gala RAM, podczas której wystąpiła Wspólnota Śpiewająca KAIROS, która specjalnie na ten dzień reaktywowała się po latach. Osoby zasłużone za pracę na rzecz stowarzyszenia otrzymały statuetki „Skrzydło orła”. 

Było to piękne doświadczenie pokazujące jak razem z naszymi  poprzednikami tworzymy jedność, jak nasza wspólnota jest ciągłością, nie stoi w miejscu.

Dzień Wspólnoty RAM był dla nas szczególnym przeżyciem, gdyż w tym roku połączył pokolenia RAMowiczów i  wszystkie osoby związane z naszym stowarzyszeniem. Mogliśmy wspólnie świętować, radować się i modlić z nowo pobłogosławionymi. Animatorzy i moderatorzy czekali na ten dzień od długiego czasu. 

Dodatkowo w tym roku w godzinach wieczornych odbyło się RAM Party z okazji jubileuszu. Tematem było 5 dekad trwania naszej wspólnoty, mogliśmy bawić się w rytm hitów muzycznych z tamtych lat. Na zabawę przybyli młodzi z naszej Archidiecezji.

tekst: mod. Anna Budz, an. Natalia Cyganik; zdjęcia: mod. Agnieszka Łyczak-Dumanowska

SMAK 2023

Czym jest SMAK? To taki skrót od słów: Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Już jest to jakaś podpowiedź o co i kogo chodzi. Młodzi ludzie spotykają się, niezależnie z jakiej wspólnoty pochodzą. Całe to zdarzenie zaczęło się w piątek po południu i trwało do niedzieli, a większość czasu spędzaliśmy w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

Ja na SMAKu byłam drugi raz. Należałam do grupy muzycznej, w której grałam na altówce. Nasza grupa oprawiała muzycznie każdy punkt. 

W sobotę dzień zaczęliśmy od jutrzni. Po śniadaniu i krótkiej przerwie na kawę, odbył się panel dyskusyjny pt. “Marzę o Kościele” uczestniczyli w nich: o. Tomasz Maniura, s. Teresa Pawlak, Katarzyna Jawor i Paula Jakubik. 

Nie zabrakło również spotkań w grupie, dzielenie się słowem Bożym jak i wspólnej integracji.

Najbardziej w pamięci utkwiła mi “Noc Nikodema”- adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze śpiewem uwielbienia, która odbyła się w nocy z soboty na niedzielę. Mogłam przyjść w nocy o której godzinie chciałam, by móc czuwać przy samym Bogu. 

W niedzielę przeszliśmy przez ulice Krakowa (w duchu pielgrzymkowym) z symbolami ŚDM na Wawel, gdzie o 11:00 odbyła się msza pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej odbyło się spotkanie z tymi, którzy nie mogli uczestniczyć w SMAKu w pełnym wymiarze. Miały tam również miejsce targi wspólnot.

Dla mnie był to bardzo owocny czas. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy zawsze byli otwarci na siebie. Czułam się jak w takiej wielkiej rodzinie, w której mogę na innych polegać, gdyby była taka potrzeba. Myślę, że było mi to bardzo potrzebne w tym czasie. 

Jeśli chcesz spędzić czas ze wspaniałymi ludźmi, rozwinąć się, rozwiać może jakieś swoje wątpliwości, bądź szukasz odpowiedzi na pytania to SMAK jest właśnie dla Ciebie!

tekst: an. Zofia Spisak

Kongresowe przemyślenia, czyli Międzydiecezjalne Spotkanie Rad RAM w Przemyślu

W sobotę 18 listopada 2023 roku nasza krakowska delegacja (w składzie: ks. mod. Marcin Rozmus, mod. Ania Budz, mod. Magda Filipek, an. Ania Pacyga i an. Maciej Orłowski) wzięła udział w Międzydiecezjalnym Spotkaniu Rad RAM w Przemyślu. Celem spotkania było podsumowanie kongresów, które odbyły się w trzech RAMowskich diecezjach w ostatnim czasie oraz dyskusja na temat kierunku, w którym powinno zmierzać nasze stowarzyszenie. Była to również wspaniała przestrzeń wymiany doświadczeń między diecezjami.

Przed podróżą, krakowska delegacja spotkała się na Mszy Świętej w kaplicy bł. Carlo Acutisa, której przewodniczył nasz moderator – ks. Marcin Rozmus. O godzinie 7.30 wyruszyliśmy w drogę, by już o 10.00 móc spotkać się na pierwszym punkcie wydarzenia – Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po niej był czas na rozmowy przy kawie, które były wprowadzeniem do pracy w grupach. Tam, dyskutowaliśmy z przedstawicielami innych diecezji na temat przyszłości Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Każda z grup doszła do ważnych wniosków co do tego co my jako Kościół mamy do zaoferowania młodym, a po obiedzie przyszedł czas na podzielenie się przemyśleniami. Podczas dyskusji padło wiele cennych myśli i pytań na przyszłość.

Spotkanie w Przemyślu zakończyło się błogosławieństwem udzielonym nam przez ks. moderatora Jana Mazurka. Dla naszej delegacji nie był to jednak koniec rozmów na temat przyszłości Grup Apostolskich. To sobotnie spotkanie zaowocowało wieloma przemyśleniami dotyczącymi RAMu, ale również wieloma niewiadomymi. Jako że w dobrym towarzystwie czas płynie szybciej, to w mgnieniu oka byliśmy z powrotem w Krakowie. Bardzo dziękujemy ks. Krzysztofowi Żyle za zaproszenie do Przemyśla. Mamy nadzieję, że to spotkanie przyniesie dobre owoce w przyszłości.

tekst: mod. Magdalena Filipek

Adwentowe Dni Skupienia i Walne Zgromadzenie RAM

Dni od 8 do 12 grudnia 2023 roku były bardzo ważne dla Wspólnoty i Stowarzyszenia Grup Apostolskich. W tym czasie odbyły się dnia skupienia dla animatorów i moderatorów świeckich, po których obradowało Walne Zgromadzenie RAM – zebranie, które nakreśliło kierunek pracy Ruchu na najbliższe dwa lata.

Rekolekcje adwentowe miały w tym roku wyraźny rys apostolski. Konferencje księdza moderatora odnosiły się do katechez papieża Franciszka z kwietnia i marca tego roku, w których biskup Rzymu tłumaczył co to znaczy być apostołem i na czym polega ewangelizacja. Ksiądz moderator zapraszał nas do odkrycia w sobie pasji do głoszenia Słowa, abyśmy byli otwarci i chętni do współpracy.

Po konferencjach mieliśmy możliwość przeczytania w ciszy teksty katechez papieskich oraz odpowiedzieć na pytanie o rolę Ruchu Apostolstwa Młodzieży w naszej archidiecezji, parafii i w naszym życiu. Rozwinięciem tej refleksji była praca w grupach. Na podsumowaniu burza mózgów zaowocowała dyskusją nad rolą mediów społecznościowych we współczesnym świecie oraz nad poszukiwaniem nowych pól do działania Ruchu Apostolstwa Młodzieży w czasach, gdy tygodniowe wyjazdy dla młodzieży przestają być atrakcją.

Niedziela była dniem Walnego Zgromadzenia. Już od samego rana w Suchem zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. Obrady zaczęły się o 10:00. Przewodniczył im moderator Wojciech Kłeczek. Do Stowarzyszenia zostali przyjęci animatorzy pobłogosławieni w 2022 i 2023 roku oraz członkowie wspierający z Grup Apostolskich w parafiach. Zostały nadane tytuły honorowych członków Stowarzyszenia osobom, które otrzymały srebrną wpinkę Grup Apostolskich – mod. Doroty Rafy, pani Niny Bieniek, ks. Pawła Kubaniego oraz ks. Wojciecha Barana. Mogliśmy wysłuchać sprawozdania z działania Rady RAM przygotowanego przez mod. Agnieszkę Gawlak, mod. Patrycję Widynę oraz an. Jakuba Kusaka oraz podsumowania prac Komisji Rewizyjnej reprezentowanej przez mod. Grzegorza Ziarko. Po nich głos zabrał ksiądz moderator Marcin Rozmus prezentujący przegląd działania Stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Najważniejszym punktem Walnego Zgromadzenia były wybory. Zebrani członkowie Stowarzyszenia wybrali nowy skład Komisji Rewizyjnej oraz Rady RAM.

Po zakończonych obradach zebraliśmy się na Eucharystii, na której modliliśmy się za nowo wybranych. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem, po którym udaliśmy się do domów.

tekst: an. Jakub Kusak; zdjęcia: an. Amelia Cyganik

Co w najbliższym czasie?

Dwa tygodnie wolnego, które mamy w połowie roku szkolnego aż proszą się, żeby je dobrze wykorzystać. Jak co roku RAM przygotowuje dla Was propozycję: Ferie z Bogiem! To aż 6 turnusów rekolekcyjnych, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie. Szczegóły na poniższym plakacie oraz na stronie https://wakacjezbogiem.pl. Zapisy trwają do 12 stycznia

W sobotę 13 stycznia 2024 roku spotkamy się na wspólnym kolędowaniu w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie. Nie może Cię zabraknąć! Zaczynamy o 12:00 mszą świętą

Po raz drugi we Wspólnocie Grup Apostolskich jest organizowany turniej dla Grup Apostolskich. W tym roku po raz pierwszy również Małe Apostołki z Waszych parafii będą miały okazję stanąć do rywalizacji w specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Do zobaczenia 2 marca w Piekarach

Również w marcu odbędą się Dni Skupienia dla moderatorów i animatorów RAM. Pierwszy termin od 8 do 10 marca będzie skierowany dla osób, które chcą spędzić ten czas w zupełnej ciszy. W drugim terminie – od 15 do 17 marca – Dni Skupienia przybiorą tradycyjną formę. Więcej szczegółów wkrótce!

Życie RAM

W grudniu w każdy poniedziałek o godzinie 6:30 modliliśmy się na Cichym Kąciku na roratach. Po nich było śniadanie. Trudno o lepsze rozpoczęcie dnia w ciemne, zimowe poranki.

Co czwartek na Cichym Kąciki o 18:30 spotyka się schola RAM. W pierwsze czwartki miesiąca to spotkanie jest przedłużane różańcem, który jest odmawiany o 20:30 w kaplicy (najbliższy już 11 stycznia!). A w ostatnie czwartki o 19:30 na Cichym Kąciku jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

W naszym domu odbywają się również wieczory filmowe. Do tej pory odbyły się dwa spotkania – 16 listopada oraz 13 grudnia. Wyglądajcie informacji o kolejnych w RAMowskich mediach społecznościowych!

15 grudnia w wielu parafiach archidiecezji odbyły się adoracje z okazji Dnia Jedności RAM. Jest to niezwykły znak łączący członków Wspólnoty. Choć są w miejscach oddalonych od siebie o dziesiątki kilometrów i być może nigdy się nie spotkają, klękają przed Panem prosząc o łaski dla siebie nawzajem oraz dla całej Wspólnoty Grup Apostolskich.

Co tydzień w środę odbywają się treningi RAMowskiej drużyny siatkarskiej. Mogliście podziwiać ich grę na przykład na ostatnim Memoriale Grzegorza Wesołowskiego 4 listopada, gdzie podjęli równą walkę z bardziej doświadczonymi zawodnikami.

RAM żyje w nas!
Przyjdź i zobacz jak to wygląda na co dzień.
Ulica Maurycego Beniowskiego 39, Kraków

W ostatnich miesiącach w RAMie działo się naprawdę dużo, a w kolejnych będzie działo się jeszcze więcej! Mamy nadzieję, że te wydarzenia pozwoliły Wam jeszcze bardziej odczuć jedność naszej wspólnoty! Do usłyszenia w kolejnym numerze Amicusa!

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.