Przejdź do treści

PARAFIAlNE HISTORIE

autor: redaktor an. Jan Kowalski

PARAFIA ŚW. MARII MAGDALENY  I ANDRZEJA APOSTOŁA W ZALASIU 

Parafia w Zalasiu powstała prawdopodobnie w okolicach lat 1328 – 1335. Pierwotnie parafia należała do dekanatu nowogórskiego, obecnie należy do dekanatu Krzeszowice. 

Pierwszy kościół był wykonany z drewna i otoczony drewnianym ostrokołem, od strony wejścia przed palisadą znajdował się rów, a wokół kościoła stawy. Był on pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. 

Około 1520 roku w miejsce starego kościoła wybudowano nowy, większy, również drewniany kościół. Jego fundatorem i kolatorem był hrabia Andrzej (Jędrzej) Tęczyński, herbu Topór, wówczas nadano mu drugiego patrona św. Andrzeja Apostoła. Kościół od tej pory jest pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i Andrzeja Apostoła. 

W latach 1594-1595 hrabia Jan Magnus Tęczyński ufundował trzeci kościół w miejsce poprzedniego. Wykonany był on z kamienia wapiennego i cegły. 

Również hr. Jan Tęczyński, ufundował w roku 1602 roku drewnianą dzwonnicę z jednym dzwonem, która znajduje się obok kościoła, następnie została ona przebudowa w latach 1770-1783

W latach 1707-1708 miała miejsce przebudowa kościoła – dobudowano wówczas do starego prezbiterium drewnianą nawę z wieżyczką na środku.

W 1709 roku ufundowano srebrną sukienkę na obraz Marii Magdaleny. 

W 1710 roku wykonano trzy nowe ołtarze, a w 1711 ambonę, 

W 1714 roku odbyła się konsekracja rozbudowanego kościoła, której dokonał bp. i sufragan krakowski Michał ze Słupów Strzębek. 

Po rozbudowaniu kościoła, zmarłych zaczęto grzebać na nowym cmentarzu, na górce za stawem. 

W latach 1905-1910 wybudowano kolejny ceglany kościół w miejsce poprzedniego i istnieje on po dzień dzisiejszy. Jego fundatorami byli Katarzyna Potocka oraz ks. proboszcz Józef Bożek, według planów Kazimierza Piotrowskiego. 1 września 1905 roku, nastąpiło uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego przez bp. Anatola Nowaka. W 1911 roku kościół został pomalowany przez krakowskiego malarza Józefa Wołowskiego, a drzwi wykonał Wincenty Prochowski. Budowę prowadził i nadzorował majster Marcin Kucharski. W 1926 roku abp. krakowski książę Adam Sapieha, w obecności rodziny Potockich, dokonał konsekracji kościoła. Z poprzedniego kościoła pochodzą skrzydła późnogotyckiego tryptyku z początku XVI w., oraz haftowany ornat z przełomu XV i XVI w. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz św. Marii Magdaleny nieznanego malarza. Polichromia prezbiterium pochodzi spod ręki malarza Taranczewskiego z Krakowa. 

Przy parafii obecnie działa jedyne w Polsce bractwo pokutne św. Marii Magdaleny, zatwierdzone przez papieża Klemensa XI w 1710 r., a jego założycielem był ks. Piotr Paweł Gawlikowski, proboszcz Zalasu. Jego członkowie oprócz czynienia pokuty, powinni pomagać biednym oraz dawać wszystkim dobry przykład postępowania. Elementem wyróżniającym jest biały lniany habit oraz kaptur z otworami na usta i oczy. Jest on noszony podczas uroczystości Kościelnych. 

To na tyle w tym wydaniu „Parafialnych historii! O jakiej parafii chcielibyście przeczytać w kolejnym wydaniu? Piszcie swoje propozycje na adres redakcja.amicus@gmail.com

Do usłyszenia w kolejnym numerze!

Źródła:

  • https://parafiawzalasiu.wordpress.com
  • pl.wikipedia.org

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.