Przejdź do treści

URODZINY NASZEGO RUCHU!

Jak większość z Was za pewne wie, w tym roku obchodzimy 50lecie powstania naszego Ruchu. Z tej okazji chcemy przypomnieć Wam trochę RAMowskiej historii i pokazać czym dla nas, RAMowiczów, jest tak naprawdę ta wspólnota! Owocnej lektury!

„Historia jest nauczycielką życia” – to stare przysłowie jest w dzisiejszych czasach bardzo aktualne. Jako RAM, mamy świadomość że nasza historia na pewno wpłynęła na to, jak dzisiaj wygląda nasza wspólnota. Przed Wami krótka (żeby się nie zanudzić) historia Grup Apostolskich!

Nasza historia rozpoczyna się od 1973 roku, od pierwszych rekolekcji apostolskich. „Zróbcie jeszcze coś innego’ – powiedział kardynał Karol Wojtyła do księdza Antoniego Sołtysika w Krakowie, – „zatroszczcie się o młodych stojących w wielkich drzwiach koscioła”. I stało się! W pierwszych latach po zakończeniu Soboru Watykańskiego II Kardynał Wojtyła widział miejsce świeckich w Kościele w sposób dotąd niespotykany. Zależało Mu szczególnie na młodych. Zawsze był maksymalistą i zawsze mówił „zróbcie jeszcze coś”. Ksiądz Antoni i p. Bolesława Paradowska od Sług Jezusa, ochoczo zabrali się do pracy. Jeździli od parafii do parafii i szukali młodych. W 1973 roku odbyły się pierwsze rekolekcje apostolskie, a wspólnoty zaczęto nazywać grupami apostolskimi. Tak w środowisku krakowskim powstawał nowy ruch młodzieżowy. W czasach komunizmu było to bardzo trudne zadanie i wyzwanie. Młodzi odpowiadali licznie na propozycje przeżywania w wakacje i ferie szczególnego czasu z Panem Bogiem. Liczba młodych dochodziła na rekolekcjach do kilku tysięcy. W parafiach zaczęły pojawiać się pierwsze wspólnoty. Młodzi potrzebowali być razem. W 1979 roku na Skałce Jan Paweł II publicznie mówił o ks. Antonim „że kocha pracę z młodymi, że to jego pasja i że źle wygląda odkąd on odszedł do Rzymu, bo go ta pasja zjada”. ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz powiedział w czasie Dnia Wspólnoty RAM: „Grupy Apostolskie wypłynęły z serca Ojca św.” – to bardzo cenne świadectwo o początkach naszego Ruchu. Przez 28 lat opiekował się Ruchem ks. Antoni, później inni przejęli pałeczkę (do roku 2001 roku moderatorem Grup Apostolskich był ks. Antoni Sołtysik, w latach 2001-2019 ks. Paweł Kubani, a od 2019 roku funkcję tę pełni ks. Marcin Rozmus). Dzisiaj RAM obecny jest mocno w Krakowie, Rzeszowie oraz Przemyślu a także – w innych mniejszych wspólnotach w innych diecezjach. Ruch Apostolstwa Młodzieży jest pomnikiem z żywych serc dla św. Jana Pawła II. W 2002 roku papież zechciał przyjąć RAMowski symbol – krzyż ze złotą wpinką i sam potwierdził, że jest założycielem naszej wspólnoty, mówiąc żartobliwie – „niech tak będzie”.

Czym dla NAS jest RAM?

50-lecie to dobry czas, aby zastanowić się czym tak na prawdę jest dla nas ta wspólnota. Z tej okazji poprosiliśmy kilku z Was, abyście podzielili się swoim świadectwem na temat bycia w Grupach Apostolskich!

„Dla mnie, Grupy Apostolskie to przede wszystkim ludzie. Ludzie o których czasem nie potrzeba wiedzieć wiele, bo wystarczy że zobaczysz krzyżyk na ich szyi i odrazu swobodniej się rozmawia. Ludzie, którzy nauczyli mnie wiele, wnieśli dużo dobra do mojego życia i z którymi mogę tworzyć wspaniałe wspomnienia”

Martyna Zięba

„Swoją przygodę z Grupami zaczęłam w 2018 roku. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że będzie mnie z nimi aż tyle łączyć. Od spotkań na grupie apostolskiej w parafii po kolejne wyjazdy na rekolekcje czy to wakacyjne czy te w ferie, zdecydowałam się zostać animatorem. RAM jest dla mnie ucieczką od codziennego życia. Dzięki niemu poznałam niesamowite osoby, za które dziękuję Bogu. RAM jest dla mnie miejscem, w którym razem ze znajomymi z którymi łączą nas wspólne cele, czujemy się bezpiecznie. Wszycy mimo różnych szkół, prac, dalekich miejsc zamieszkania super się dogadujemy. I to właśnie dzięki Grupom Apostolskim możemy widywać się jak najczęściej. One nas połączyły i to one pozwalają nam tworzyć nowe relacje i rozwijać je w wierze i przyjaźni”

an. Gabriela Kiszka

„Grupy Apostolskie to przede wszystkim, zawsze była dla mnie wspólnota ludzi dzięki której pogłębiała się moja więź z Bogiem. Wiele momentów, rozmów i osób pozostanie na zawsze w moim sercu i będą mi przypominać o miłości do Boga i bliźniego. Dzięki Grupom nauczyłam się także że nigdy nie jestem sama ze swoimi problemami i zawsze będzie ktoś kto mnie wysłucha i co więcej – zawsze pomoże”

an. Asia Sarlej

„Na swoje pierwsze rekolekcje pojechałam trochę przez przypadek – traktowaliśmy wyjazd z ferie jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nie powiem, że się nie stresowałam, bo na miejscu nie znałam nikogo, ale już pierwszego dnia uświadomiłam sobie, że nie było czego się bać. Po tym tygodniu w Zawadce wróciłam do domu i wiedziałam, że to dopiero początek mojej przygody w tej wspólnocie! Teraz, po kilku latach w Grupach, na rekolekcjach to ja staram się robić wszystko co w mojej mocy (oczywiście z pomocą Ducha Świętego), żeby nasi uczestnicy wrócili do domu i już nie mogli doczekać się kolejnych rekolekcji. Wspólnota Grup Apostolskich jest dla mnie jak rodzina – pomogła mi wejść w dorosłość, pozwala mi rozwijać się na wielu polach (nawet tych, o których sama bym nie pomyślała) i jest gotowa do pomocy, a z drugiej strony to ja czasami czuje się jak starsza siostra i oferuje wsparcie, zrozumienie i pomoc od siebie. Jestem ogromnie wdzięczna Panu Bogu za to, że pojechałam na swoje pierwsze rekolekcje i już zostałam!”

mod. Aga Łyczak – Dumanowska

„RAM to dla mnie wiele. Specjalnie nie piszę, że wiele rzeczy, bo RAM to dużo więcej. To ludzie, którzy zdefiniowali w dużej mierze to, jaka dzisiaj jestem. Ci, którzy widzieli to, jak podejmowałam różne decyzje i zawsze byli gotowi mi pomóc. To miejsca, które na zawsze będą mi bliskie. Każdy dom rekolekcyjny, siedziby duszpasterstwa, kościoły w których spotykamy się na wspólnych Mszach i Adoracjach. RAM to prawdziwa radość ze spotkania z Bogiem poprzez i w drugim człowieku. To drugi dom, w którym można nauczyć się jak sobie radzić jako chrześcijanin w dzisiejszych czasach”

mod. Magda Filipek

Jak widzicie, większość z was pisała, że RAM to przede wszystkim ludzie! My jako redakcja Amicus zgadzamy się z tym w 100%. W tym miejscu chcemy podziękować każdemu i każdej z Was za to, że jesteście w tym Ruchu. Za to, że chcieliście przyjąć zaproszenie Pana Boga do życia we wspólnocie i dać mu się prowadzić. Jesteśmy mega wdzięczni Panu Bogu za każdego i każdą z Was i pamiętajce, że ten Ruch bez Was, nie byłby taki sam. DOBRZE ŻE JESTEŚCIE!

Na koniec tego artykuły chcemy Was bardzo zaprosić do przesyłania swoich własnych świadectw odnośnie bycia w Grupach Apostolskich. Jesteśmy na prawdę ciekawi, czym dla Was jest RAM. Piszcie do nas na naszego maila: redakcja.amicus@gmail.com

Do usłyszenia w kolejnym numerze!

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.