autor: redaktor an. Asia Spytkowska
Drogi Przyjacielu!
Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu, abyś razem ze mną mógł pochylić się nad tym, co na temat Ducha Świętego jest zawarte w Piśmie Świętym.
Na początek warto zastanowić się nad tym, co wiemy o Duchu Świętym – Kim On jest? Jak Ducha Świętego przedstawia Biblia?
Duch Święty to przede wszystkim Osoba Boska. Osoba inna od Ojca i Syna, ale Im równa. To Osoba o nieskończonej mądrości, świętości i łagodności. To Bóg godzien czci i uwielbienia. Duch Święty w Biblii często określany jest greckim słowem “Paraklet”. Słowo to oznacza Tego, który jest blisko nas, aby służyć nam z pomocą. Zatem bardzo ważne jest to, abyśmy zbudowali z Duchem Świętym relację.
W Piśmie Świętym, w Ewangelii według świętego Jana, czytamy:
Jezus zapewnia swoich uczniów, że nie zostaną bez pomocy, po jego odejściu. Obiecuje, że zstąpi Duch Święty, który ich pocieszy, umocni i pomoże wypełniać powierzone im zadania.
Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Jest to więc Duch Prawdy, którego jak mówi Pan Jezus, świat przyjąć nie może. Świat, czyli ludzie, którzy znaleźli upodobanie w kłamstwie. Odrzucają Boga i nie potrafią otworzyć się na działanie Ducha Świętego, który może być przyjęty jedynie w wewnętrznej wolności. Duch Prawdy, jak powiedział Jezus, już przebywa w Jego uczniach, bo oni uwierzyli w Niego. Ten Duch jednak zostanie na nich wylany jeszcze pełniej i będzie w nich przebywał.
Duch Święty posłany jest więc także do nas. To od nas zależy, czy go przyjmiemy i otworzymy się na Jego działanie i pomoc, która nas umocni. Postrzeganie Ducha Świętego jako osoby, z którą możemy tworzyć relację znacznie otwiera nas na Jego działanie w naszym życiu. Zażyła relacja z Duchem Świętym Pocieszycielem, to ciągłe towarzyszenie kochającego doradcy i pomocnika.
W pierwszym liście świętego Pawła do Koryntian, czytamy o charyzmatach Ducha Świętego:
“Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: «Niech Jezus będzie przeklęty!». Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu, innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków. Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.”
1 Kor 12, 1-3
Działanie Ducha Świętego umacnia nas w wierze. Potrzebna jest nam zażyła relacja i ścisła współpraca z Duchem Świętym, abyśmy mogli otrzymać łaskę prawdziwej wiary. Duch Święty przenika nas i wie najlepiej czego nam potrzeba. Działanie Ducha Świętego w nas różni się ze względu na nasze predyspozycje i na nasze powołanie. Zna On nas i przenika, dzięki czemu wie jakie braki w nas wypełnić oraz jakie umiejętności rozwinąć, abyśmy mogli się nimi posługiwać ku większej chwale Bożej.
Na koniec warto, abyśmy pomyśleli o naszej relacji z Duchem Świętym. Czy traktujemy Go jako Osobę Boską, która chce nam towarzyszyć, pocieszać nas i nam pomagać?
Życzę Ci, Przyjacielu, aby Twoja relacja z Duchem Świętym coraz bardziej i coraz lepiej się rozwijała. Niech Ten, który jest Mocą i Mądrością Bożą nieustannie Cię wspomaga i pomaga Ci wszędzie tam gdzie tej pomocy potrzebujesz! Do usłyszenia w kolejnym wydaniu!
Źródła:
- Książka, “Ku pełniejszemu życiu w Duchu Świętym” Charles Whitehead
- Teologia.pl
- Jezuici.pl
- https://deon.pl/wiara/pytania-o-wiare/jaka-role-w-zbawieniu-spelnia-duch-swiety,180246