Przejdź do treści

KĄCIK KULINARNY

autor: redaktor an. Katarzyna Jochymek

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, kiedy radujemy się ze Zmartwychwstania Chrystusa. Kiedy myślę o przygotowaniach do nich, to oprócz dbania o kwestie duchowe, do głowy przychodzą mi również te bardziej fizyczne rzeczy: sprzątanie domu, czy szykowanie wielkanocnego śniadania. Muszę przyznać, że jestem ogromną fanką potraw goszczących na stole w trakcie tych świąt, a już szczególnie uwielbiam mazurka Wielkanocnego. Kojarzy mi się on z radością ze spędzania świąt wspólnie z rodziną i przyjemnie spędzonym, wiosennym czasem.

Taki jest właśnie przekaz tradycji mazurka Wielkanocnego, która sięga aż średniowiecza, gdzie przygotowywano go w klasztorach i podawano z okazji ważnych uroczystości i świąt. W przypadku Wielkanocy symbolizował on koniec okresu pokuty i radość ze Zmartwychwstania. W Polsce zyskał popularność w XVIII wieku i od tamtej pory stał się niemal nieodłącznym elementem świętowania. W każdej rodzinie wygląda on trochę inaczej (co czyni go tak wyjątkowym), jednak wspólnym elementem są zdobiące go bakalie i kolorowe ozdoby nawiązujące do przeżywanych świąt oraz przyrody, która powoli budzi się do życia. 
W mojej rodzinie tradycja pieczenia mazurka Wielkanocnego jest cały czas żywa i co roku (również na te święta) piekę go z przepisu, który przedstawiam wam poniżej.

Mazurek Wielkanocny z polewą kajmakową

Składniki na ciasto:

  • 300g mąki pszennej
  • 100g cukru pudru
  • 200g margaryny
  • 1 żółtko
  • 2 łyżki śmietany 18%

Składniki na polewę kajmakową:

  • kostka margaryny
  • 1 szklanka cukru
  • 1/4 szklanki zimnej wody
  • mleko w proszku

Do ozdobry można użyć np. bakali czy kolorowych posypek – według uznania 🙂

Sposób wykonania:

  1. Połączyć suche składniki: mąkę i cukier puder, do tego dodać margarynę, żółtko i śmietanę. Ze składników zagnieść ciasto ( w razie potrzeby można dodać więcej lub mniej śmietany- gdyby ciasto nie chciało połączyć się w jednolitą masę)
  2. Blaszkę wysmarować cienką warstwą margaryny i posypać mąką
  3. Wyłożyć ciastem blachę i ozdobnie zawinąć brzegi
  4. Piec w 180° do złotego koloru 

Masa kajmakowa:

  1. Roztopić margarynę w garnku, dodać cukier, mieszać do roztopienia się cukru po czym wlać zimną wodę. 
  2. Cały czas mieszać w jedną stronę i stopniowo dodawać mleko w proszku- nie ma konkretnej ilości- im więcej tym smaczniejsze 🙂 Ważne żeby dokładnie rozmieszać wszystkie tworzące się grudki.
  3. Gorącą masę wylać na upieczone ciasto
  4. Ozdabiać póki masa jest ciepła, żeby ozdoby się przykleiły

Chociaż tegoroczna Wielkanoc już za nami, mam nadzieję, że skorzystacie z tego przepisu, może na jakąś inną zbliżającą się okazję. 

Życzę wam miłego pieczenia i oczywiście smacznego! 

Źródła:

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.