autorzy: red. an. Jacek Wątroba, red. an. Jakub Kusak, red. an. Jan Kowalski
13 maja odbył się X Turnieju Duszpasterstw Akademickich Archidiecezji Krakowskiej w Piekarach, na którym mieliśmy przyjemność obserwować rozgrywki piłki nożnej mężczyzn oraz siatkówki kobiet. Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 8, gdzie otwarciem był mecz piłki nożnej.
RAM reprezentowała żeńska kadra siatkarek składająca się z animatorek: Uli Janik, Weroniki Słomy, Julki Czechowicz, Gabrysi Kiszki, Natalii Paciorek, Kingi Kiszki, Magdy Pachel, Julki Kozioł, Darii Rembilans. Co tydzień w środy dziewczyny przygotowywały się na te rozgrywki. Pierwszy mecz siatkówki z udziałem naszej drużyny odbył się o 10.20. Była to wygrana 2:1 z drużyną WAJ. Kolejną rozgrywkę wygrała 0:2 drużyna przeciwna- Beczka. Między meczami odbyła się Eucharystia o godzinie 13, na której poglebilismy naszą wiedzę na temat przyjaźni. Ksiądz gospodarz zaprosił wszystkich obecnych na słodką przekąskę, jaką były lody. Nastepnie skład żeński RAM awansował do finału po wygranym 2:1 meczu z drużyna duszpasterstwa akademickiego Na Miasteczku. Koło boiska zgromadzili się najwierniejsi kibice. Pomimo wielkiej determinacji naszych dziewczyn ponowną wygraną DA Beczki zakończyliśmy rozgrywki. RAM uplasował się na
drugim miejscu. Na koniec dnia każda z drużyn otrzymała nagrodę wraz z zasłużonymi gratulacjami.
~an. Gabriela Kiszka
Spotkania tegorocznego Studium Animatora dobiegają już powoli końca. Nasz ubiegły zjazd odbył się 13 maja a głównymi tematami były duchowość oraz historia RAM. Zjazd zaczęliśmy oczywiście od adoracji. Po tej chwili wyciszenia spędzonej z Bogiem przyszedł czas na pierwsze w tym dniu wykłady. Prowadził je ojciec Wawrzyniec Pryczkowski. Rozmawialiśmy o najważniejszym zadaniu animatora jakim jest dążenie do świętości.
Po pierwszej części wykładów przyszedł czas na Eucharystię, po której mieliśmy krótką przerwę. Z racji tego, że na zewnątrz jest już coraz cieplej spędziliśmy ją w części na świeżym powietrzu. Po przerwie wróciliśmy do wykładów, na których omawialiśmy rachunek sumienia oraz na nowo uczyliśmy się modlić.
Dzień zakończyliśmy zajęciami o historii RAM, które poprowadził dla nas ksiądz Darek Biernat. Opowiedział nam o tym jak wyglądały początki grup apostolskich, skąd w ogóle przyszedł pomysł na ich stworzenie oraz oczywiście o tym jak rekolekcje wyglądały kiedyś.
~omc. an. Liliana Dudek
10 czerwca 2023 roku odbyło się ostatnie spotkanie studium animatora. Rozpoczęliśmy od konferencji wygłoszonej przez księdza Marcina, w której nawiązując do fragmentu Dziejów Apostolskich przypominał nam, jacy powinniśmy być w naszej posłudze animatorskiej, i że wartości takie jak samokontrola, mądrość i odpowiedzialność powinny nam nieustannie towarzyszyć. Następnie mieliśmy możliwość adorować Pana Jezusa w ciszy. Po chwili adoracji przyszedł czas na zapisy na wakacyjne praktyki po których słuchaliśmy an. Ani opowiadającej nam o zadaniach animatora na rekolekcjach. Była to bardzo praktyczna i przydatna wiedza która napewno przyda się nam na praktykach. Po krótkim śpiewie przyszedł czas na najważniejszy punkt dnia – Eucharystię, a po niej czekała na nas niespodzianka na zakończenie – pizza! Podziękowaliśmy księdzu Marcinowi i pani Paulinie za ten czas oraz za podjęcie się trudu przygotowania nas do posługi animatorskiej. Jesteśmy im bardzo wdzięczni i z niecierpliwością czekamy na praktyki!
~ omc.an. Aleksandra Zięba
W kościele św. Mikołaja w Krakowie 26 maja została odprawiona Msza święta w 5 rocznice śmierci ks. Antoniego Sołtysika – założyciela i pierwszego moderatora Grup Apostolskich. Uczestniczyliśmy w niej wraz z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dla których postać ks. Sołtysika jest równie ważna. Eucharystii przewodniczył ks. Adam Podbiera, który podczas wygłaszanego Słowa wspominał postać naszego pioniera, a dokładnie jego czyny, które wiarygodnością pociągały za sobą tłumy ludzi. W kazaniu wielokrotnie zachęcał też do zapoznania się z ulubionym fragmentem Pisma Świętego księdza – 15 rozdziałem z Ewangelii św. Jana, który motywuje do działania w miłości i ofiarności. Tegoroczna rocznica była o tyle wyjątkowa, ponieważ do wspólnej modlitwy zostały zaproszone także pokolenia, które pamiętają współpracę z księdzem. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z autorami książki ,,Kapłan z pasją młodzieżową”, podczas którego rówieśnicy i znajomi naszego pierwszego moderatora, podzielili się swoimi wspomnieniami i przeżyciami, a tym samym pozwolili poznać postać ks. Prałata jeszcze lepiej. Wszyscy obecni na tym spotkaniu uważają, że był to owocny czas.
~an. Anna Budz
Majówka dzieci pod krzyżem w Krzeczowie
Dnia 13. maja miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży – „Majówka Dzieci pod Krzyżem w Krzeczowie”. Kilku animatorów reprezentowało Ruch Apostolstwa Młodzieży i wzięło udział w tej wyjątkowej inicjatywie. Wydarzenie to przyciągnęło zarówno młodsze jak i starsze dzieci, które mogły skorzystać z pełnego wachlarza atrakcji. Dla wszystkich były przygotowane konkurencje, w których każdy mógł spróbować swoich sił. Rzucanie piłkami do puszek lub butelek, gra w kółko i krzyżyk, a także wielkie planszówki, chusty animacyjne oraz przeciąganie liny. Niezwykle popularną atrakcją okazało się malowanie tatuaży na rękach. Dzieci i młodzież chętnie korzystały z możliwości namalowania swojej ulubionej postaci na ręce, rysunki dodawały im wyjątkowego uroku. Ponadto, na naszym stoisku nie zabrakło cukierków i naklejek z symbolem GA, które pomogły w rozpowszechnianiu informacji i promowaniu wakacyjnych turnusów Grup Apostolskich. Następnie animatorzy uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, która odbyła się pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, podczas mieliśmy również okazję wysłuchać kazania wygłoszonego przez naszego metropolitę. Po Mszy nie ustaliśmy w naszej animacji, dzieci nadal mogły korzystać z atrakcji i świetnie bawić się podczas trwającego koncertu Małego TGD. To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam jeszcze bardziej poznać uczestników wydarzenia. Myślę, że my jako animatorzy jesteśmy zadowoleni z udziału w tym pięknym wydarzeniu. Mogliśmy widzieć uśmiech na twarzach niejednego dziecka, co sprawiło nam ogromną radość. Mamy nadzieję, że ta ubiegła majowa sobota zostanie na długo w pamięci wielu dzieci jako niezapomniane wspomnienie, które w pewnym stopniu mogliśmy stworzyć dzięki naszej obecności i zaangażowaniu. To dla nas ogromna satysfakcja i motywacja do dalszej pracy w naszej wspólnocie. „Majówka Dzieci pod Krzyżem w Krzeczowie” była nie tylko świetną okazją do spędzenia czasu w radosnej atmosferze, ale również do wzmacniania więzi społeczności i promowania naszej wspólnoty.
~an. Łukasz Repa
Przedwakacyjne sprzątanie domu rekolekcyjnego w Suchem
W słoneczny weekend w połowie maja nasi animatorzy odwiedzili nasz ośrodek w Suchem, aby przygotować go do zbliżających się wakacji. W piątek oraz sobotę (19 i 20 maja) próbowali doprowadzić Dom Rekolekcyjny do świetności i blasku z jego najlepszych lat. Może zmiany nie były tak spektakularne jak w projekcie Nasz nowy Dom, ale z pewnością ośrodek jest nie do poznania. Z prac, które poczyniono i o których warto wspomnieć: nasze animatorki doprowadziły okna w budynku do błysku. W tym czasie również wszystkie pokoje przeszły generalne sprzątanie. Nie ostał się żaden kurz za szafą, każdy śmieć znalazł swoje miejsce. Kuchnia także została doprowadzona do stanu używalności. Takie wspólne porządki pozwoliły także na integrację naszych animatorów. Nasze ośrodki to nasza własność, ale także odpowiedzialność, więc cieszy, że są osoby dla których ich stan jest ważny i z chęcią dbają o ich wygląd. Z całego serca dziękujemy naszym pracowitym animatorom za poświęcony czas i siły, aby przygotować Dom Orłów na wakacyjne turnusy.
~an. Anna Budz
Przygotowania w świetle Ducha Świętego
“Dlatego, bracia, tym bardziej dołóżcie starań, aby swoje powołanie i wybranie umocnić; czyniąc to bowiem, nigdy się nie potkniecie. W ten sposób będziecie mieli szeroko otwarte wejście do wiekuistego Królestwa Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.” (2P 1,10-11)
Tymi oto słowami święty Piotr na swój sposób zachęca nas do wzrastania w wierze, do tego abyśmy nie ustali w naszym rozwoju, i tak też mogliśmy zrobić poprzez naszą odprawę przed wakacyjną, podczas której animatorzy i moderatorzy przygotowali dla nas warsztaty, tak, abyśmy jeszcze lepiej mogli się przygotować do tego nadchodzącego czasu rekolekcji.
Całość zaczęła się od spotkania dla moderatorów. Niestety nie było mi dane podczas niego uczestniczyć, ale znając życie, całości towarzyszyły niezwykle ciekawe dyskusje, oraz wymiana doświadczeniami z naszymi OMC moderatorami.
Po tym zaczęło się już właściwe wydarzenie dla wszystkich, zarówno animatorów, jak i moderatorów. Tę część możemy podzielić na cztery segmenty:
- Warsztaty pedagogiczno-psychologiczne
- Przypomnienie zasad pierwszej pomocy
- Przerwa na kawę 😀
- Szkolenie liturgiczne
Pierwszy z nich pozwolił nam na małą dyskusję dając nam niemałe zagwostki z kategorii “problemy na rekolekcjach i w jaki sposób je rozwiązać”. W ten sposób, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą, jako moderatorzy i wychowawcy dochodziliśmy wspólnie do rozwiązań.
Drugi punkt natomiast miał na celu przypomnieć oraz poszerzyć informacje na temat pierwszej pomocy. Mogliśmy się na nim dowiedzieć między innymi jak rozpoznać objawy udaru oraz jak postępować z osobami, które on dotknął, a dodatkowo mogliśmy sobie przypomnieć co należy robić przy złamaniach oraz krwotokach z nosa.
Trzeci punkt sam w sobie jest piękny, i chyba nie wymaga żadnych wyjaśnień.
Czwarty, już tak na koniec pozwolił nam na małe przypomnienie w jaki sposób ustawiać się do liturgii słowa, jakie błędy często pojawiają się podczas Mszy świętej, a na które powinniśmy zwracać uwagę, oraz (co najlepsze) otrzymałem personalne przeszkolenie w jaki sposób rozłożyć kielich podczas liturgii.
I tak oto trwają dalej nasze przygotowania. Nie wiem jak wy, ale ja przygotowuję się do rekolekcji cały czas zarówno poprzez te rzeczywiste przygotowania rzeczy na rekolekcje, jak i te duchowe poprzez modlitwę. Co do tych drugich, to każdy z nas może w ten sposób przyłożyć się do rekolekcji, aby stały się jeszcze piękniejsze, więc niezależnie czy jesteś uczestnikiem, czy animatorem, moderatorem, księdzem, siostrą zakonną bądź diakonem zachęcam do szczerej modlitwy o dobre przeżycie rekolekcji
~an. Bartłomiej Dąbrowski
PARAFIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W KRZESZOWICACH
Krzeszowice – miejscowość położona w województwie małopolskim, w gminie Krzeszowice, ok. 25 km na zachód od Krakowa. Kościół parafialny drugiej krzeszowickiej parafii, jest pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II i jest oddalony ok. 1 km od starej parafii,
w kierunku wschodnim. Wraz z rozrostem Krzeszowic, w roku 2012 erygowano, dekretem abp. metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza, nową parafię pw. Św. Jana Pawła II w Krzeszowicach. Z tym dniem ks. Karol Szałas został proboszczem nowej parafii i
pełni tą funkcję po dzień dzisiejszy. Zamiary budowy nowego kościoła wśród lokalnej społeczności rodziły się już w latach 70. XX wieku. Teren przy ulicy Żabickiej został zabezpieczony przez ówczesnego proboszcza parafii Marcina w Krzeszowicach ks. Władysława
Orzechowskiego. Pomysł ten powrócił w dniach pomiędzy śmiercią a pogrzebem papieża Jana Pawła II. W dniu pogrzebu ulicami Krzeszowic wyruszył z kościoła Św. Marcina na ul. Żbicką żałobny przemarsz. Został tam poświęcony przez ówczesnego proboszcza ks. Andrzeja Szczotkę plac budowy kościoła. Wiosną 2006 roku ks. Szczotka podzielił się tym pomysłem z kardynałem
Stanisławem Dziwiszem, a pomysł został ten zaakceptowany przez Jego Eminencje.
22 kwietnia 2007 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił plac budowy
kościoła. Projekt kościoła został powierzony wykładowcom Politechniki Krakowskiej dr.
Hubertowi i dr Małgorzacie Melgesom i został on zaakceptowany przez Kurię Krakowską w lipcu 2007 roku.
Z końcem lipca 2007 r. rozpoczęto prace budowalne przy ul. Żbickiej. Po zamontowaniu drzwi i okien, uruchomiono ogrzewanie, i od 26.10.2014 r.,
w każdą niedzielę zaczęto odprawiać mszę świętą, a od września 2015 r. codziennie.
W 2015 r., założono witraż z wizerunkiem Św. Jana Pawła II nad wejściem głównym, a plac otaczający kościół wraz z dojściem od ul. Żbickiej wyłożono kamieniem i kostką betonową. 15 listopada 2015 r., ks. kard. Stanisław Dziwisz, dokonał wmurowania kamienia
węgielnego z golgoty w Jerozolimie i konsekracji kościoła. Cały kościół i poszczególne elementy wykonano z kamienia z Czatkowic, a teren
umocniono kamieniem z Zalasu i Niedźwiedziej Góry. Od chwili rozpoczęcia budowy, każdego roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II
wyrusza z kościoła Św. Marcina po wieczornej mszy świętej ulicami Krzeszowic procesja różańcowa lub droga krzyżowa, łącząca oba kościoły.
Mimo, iż jest to jedna z najmłodszych parafii w dekanacie, to rozwija się, pięknieje kościół wraz z otoczeniem, bogacąc się o nowe elementy wyposażenia, które darowane są przez mieszkańców i ofiarodawców przy różnych okazjach (tzw. dar ołtarza).Na terenie parafii działają grupy parafialne takie jak Liturgiczna Służba Ołtarza,
Schola, Róże Różańcowe, Grupa Charytatywna.~an. Jan Kowalski