Przejdź do treści

Katolickie miejsca w Krakowie

autor: redaktor naczelny an. Karolina Kopacz

DUSZPASTERSTWO PRZEDSIĘBIORCÓW „TALENT”

Myślę, że nazwa tego duszpasterstwa w pełni wyjaśnia Wam, dlaczego to akurat do nich odezwałam się z prośbą o udzielenie wywiadu. „Talent” to miejsce dla wszystkich przedsiębiorców, gdzie na comiesięcznych spotkaniach w oparciu o Słowo Boże rozwija się umiejętności z zakresu zarządzania, komunikacji, oszczędzania i wiele innych! Dzięki uprzejmości Pani Ludmiły Muszyńskiej, ks. Grzegorza Piątka oraz ks. Przemysława Króla mogłam wziąć udział w dni wykładowym, które odbyło się w ich głównej siedzibie na ul. Saskiej 2c, a także zadać im kilka pytań!

Karolina: Skąd pomysł na założenie przedsiębiorstwa oraz na jego nazwę?
Ks. Grzegorz: Nazwa przyszła z czasem, tak jak większość naszych inicjatyw. Spotkania zainicjował Marek Świeży z Gdowa – wtedy młody przedsiębiorca, dzisiaj właściciel firmy z 30-letnim już doświadczeniem. I w ten sposób 11 i 12 grudnia 1999r. odbyło się pierwsze spotkanie w Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach, które zorganizował ks. Tadeusz Kałużny, ks. Sławomir Kamiński oraz ówczesne władze seminaryjne. Nie było wielkiego zainteresowania tym wydarzeniem, przyszło jedynie 11 osób. Wtedy inicjatywę przejął ks. Ryszard Krupa, który organizował kolejne spotkania. Ja byłem na pierwszym spotkaniu w roli wykładowcy – pamiętam, że rozmawialiśmy o korupcji, która była bardzo ważnym zagadnieniem dla ówczesnych przedsiębiorców. W 2001r. dołączyłem do „Talentu” i wtedy rozpoczęło się organizowanie rekolekcji, konferencji naukowych, a także spotkań lokalnych, które dzisiaj odbywają się w 30 miastach.

Karolina: Czym tak właściwie jest Wasza wspólnota? Jaką macie misję?
Ks. Grzegorz: Mamy trzy główne obszary działania, takie nasze filary – duchowość, etyka biznesu oraz wspólnota. Wolę jednak zamiast określenia „wspólnota” używać słowa duszpasterstwo, gdyż wspólnota w ścisłym znaczeniu ma już określoną swoją duchowość, jest nastawiona na częste spotkania, jakąś interakcję. Myśmy jeszcze do takiego etapu w pełni nie doszli, dlatego wolę słowo duszpasterstwo albo ruch, który zrzesza osoby przedsiębiorcze. Jeśli chodzi o Naukę Społeczną Kościoła, etykę biznesu to odwołujemy się właśnie do tego, co obecnie planuje papież Franciszek pod nazwą „Ekonomia Franciszka”. Jest to bardzo ciekawa inicjatywa skierowana do młodych przedsiębiorców. A jeśli chodzi o modlitwę to gromadzimy się w różnych miejscach świętych, na rekolekcjach, a charakterystyczną dla nas modlitwą jest modlitwa przedsiębiorcy, która została ułożona 20 lat temu.

Karolina: Jakie akcje wchodzą w skład Waszej działalności? Kto może do Was przyjść i czego może się spodziewać odwiedzając „Talent”?
Ks. Grzegorz: Z zasady nasze spotkania są otwarte dla wszystkich. Oferta, nazwijmy to biznesowo, jest bardzo różnorodna – jednym z elementów są comiesięczne spotkania przeprowadzane w oparciu o przegotowany na dany rok program. Co ważne, organizacja tych spotkań jest możliwa dzięki zaangażowaniu świeckich a także współpracy księży, którzy nie należą do zgromadzenia księży Sercanów. Największym wyzwaniem jest właśnie przygotowanie tego rocznego programu, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc zarówno fizyczną, jak i duchową naszych przedsiębiorców. Oprócz tego prowadzimy rekolekcje wielkopostne, warsztaty, konferencje naukowe, pielgrzymki (na Jasną Górę oraz do Łagiewnik), rajdy turystyczne, a od dwóch lat też rejs mazurski. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Na pewno ważna w obecnych czasach jest też nasza działalność w mediach społecznościowych – funkcjonuje strona internetowa, a także jesteśmy aktywni na różnych portalach. Podobno mamy wejść na TikToka, jeszcze nie wiem co to jest, ale takie są plany.

Karolina: Czy ma ksiądz jakąś radę dla nowych przedsiębiorców?
Ks. Grzegorz: W „Talencie” mocno akcentujemy ład w finansach, żeby np. rozdzielić sobie finanse prywatne od firmowych. To lekcja, jaką odebrałem przez te ostatnie ponad 20 lat z rozmów z przedsiębiorcami. Pieniądze są na tyle ważne, że trzeba je porządkować, bo chaos w finansach później źle wpływa na całe życie człowieka.

Karolina: Czy chciałby ksiądz przekazać coś naszym czytelnikom?

Ks. Grzegorz: Zachęcam wszystkich do szeroko rozumianej przedsiębiorczości, bo bez niej marnie zginiemy. Człowiek, jeśli chce się rozwijać, powinien mieć jakiś pomysł na życie i aktywnie się w niego angażować. Te lata pracy z przedsiębiorcami pokazały mi, że osoba w pełni się rozwija kiedy angażuje się nie tylko we własnym kręgu, ale próbuje ze swoim doświadczeniem i wiedzą wyjść do innych 

Karolina: Bardzo dziękuję za tę rozmowę!

Ks. Grzegorz: Ja również dziękuję!

Po ubogacającej rozmowie Pani Ludmiła oprowadziła mnie po siedzibie duszpasterstwa, a następnie rozpoczęliśmy spotkanie z przedsiębiorcami Mszą Święta, na której miałam przyjemność zaśpiewać psalm. Po Eucharystii udaliśmy się do wcześniej przygotowanej przez nas sali, gdzie przez dwie godziny, w oparciu o historię Noemi i Rut, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Jak być stałym w swoich postawach?”. Wszyscy chętnie dzielili się swoimi refleksjami i doświadczeniem, a także otrzymaliśmy wiele cennych rad od ks.Grzegorza. Po skończonym spotkaniu porozmawiałam chwilę z przedsiębiorcami na temat mojej i ich działalności, a na pamiątkę otrzymałam podręcznik z tegorocznym programem formacyjnym.

Ogromnie dziękuję za życzliwość, z jaką zostałam przyjęta w duszpasterstwie. Wszyscy przedsiębiorcy z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadali mi o swoich działalnościach. Wiele się tego dnia nauczyłam i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pojawię się na spotkaniu „Talentu”.

Dziękuję ks. Grzegorzowi, ks. Przemysławowi i Pani Ludmile. Robicie świetne rzeczy, oby tak dalej!

A Was zapraszam do odwiedzenia strony internetowej duszpasterstwotalent.pl, a także na resztę ich mediów społecznościowych!

Zapraszamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat tego artykułu i całego wydania „Amicus – lato 2023”! Piszczie do nas, na naszego maila redakcja.amicus@gmail.com.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.