autor: redaktor an. Hania Jakóbik
Wiosna to piękny czas. Gdy wiele roślin wychodzi spod resztek śniegu, zaczyna nowe życie. Można w tym czasie zaobserwować wyłaniające się przebiśniegi, trawę o intensywniejszym kolorze zielonym, bazie kotki nabierające białego futerka… Po prostu bajka! Natura jest boska, można obserwować wielobarwne kwiaty, majestatyczne drzewa…
Natura jednak wyhodowała także „mniej przyjazne” gatunki. Takim przykładem może być chociażby Ziziphus spina – christi (łac.) czyli Głożyna cierń Chrystusa. Jak podaje tradycja chrześcijańska, jest to roślina, z której była stworzona korona cierniowa Pana Jezusa. Głożyna rośnie właśnie między innymi na terenie Ziemi Świętej, jej charakterystyczną cechą jest to, że zachowuje wiecznie zielone drzewa. Co ciekawe w wielu miejscach na Ziemi znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia.
Często jej drzewo jest cennym materiałem stolarskim, a jej owoce są jadalne. Roślina ma również zastosowanie w lecznictwie. W Sahelu jej korzenie uśmierzają bóle głowy, a popiół uważa się za skuteczny na ukąszenia węży. W Egipcie i południowej Saharzenapój z owoców Głożyna ma właściwości narkotyzujące i napój ten uznawany jest za środek uspokajający i usypiający.
Również ciekawym faktem jest to, że spotykamy Głożynę już w Starym Testamencie w następujących fragmentach:
Fragment przypowieści Jotama o drzewach, które wybierały króla
Moment wypędzenia Adama i Ewy z Raju
Tutaj można się pokusić na drobną interpretację. Już od Starego Testamentu ciernie były symbolem uwięzienia, grzechu. W tym fragmencie mówiącym o pierwszym grzechu ludzi ziemia wydaje owoce: „cierń i oset”, które miały utrudniać żywot ludzi na ziemi; w kontekście fragmentu z ukoronowaniem Jezusa koroną cierniową:
1 Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. 2 A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. 3 Potem podchodzili do Niego i mówili: „Witaj, Królu Żydowski!” I policzkowali Go. 4 A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: „Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy”. 5 Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: „Oto człowiek”
(J 19, 1-5)
Jest to taka przerzutnia ze Starego Testamentu do Nowego Testamentu, gdzie Jezus miał przecierpieć za grzech, który więzi ludzi oraz utrudnia żywot.
Pieśń o winnicy
Uprawa rzeżuchy
Jak wiadomo wraz ze wzrostem roślin przybywają nam nowe składniki do różnych potraw, dzisiaj chciałabym wam zaproponować drobny poradnik, jak wyhodować rzeżuchę! Oto kilka prostych kroków, by wzbogacić smak i dodać świeżości waszym daniom!
1). Kup nasionka rzeżuchy (znajdziesz je w większości sklepów ogrodniczych/ supermarketach).
2). Wybierz naczynie, w którym będzie rosnąć. Roślinka może być też ozdobą w kuchni, na stole, gdziekolwiek chcesz!
3). Do naczynia wyłóż po kolei: watę, ligninę, gazę, a następnie zwilż delikatnie wodą. Na wilgotne podłoże rozsyp w miarę równomiernie nasionka.
4). Sadzonkę połóż w nasłonecznionym miejscu.
Podlewaj codziennie wodą przez spryskiwacz. Po około trzech dniach zauważysz pierwsze kiełki, a po dziesięciu – rzeżucha powinna być gotowa do jedzenia!
Źródła:
Bibliografia: „Rośliny Bibilijne. Leksykon” – Zofia Włodarczyk; Peter F. Stevens – „Angiosperm Phylogeny Website”; Michael A. Ruggiero i inni – „A High Level Classification of AllLivingOrganisms”; Pismo Święte
Fotografie:
https://semini.pl/produkt/kielkownica-szklana-miska-z-sitkiem/
https://pl.aleteia.org/2018/02/23/korona-cierniowa-z-glowy-jezusa-taka-relikwie-przechowuje-jedna-z-katedr/
https://pt.dreamstime.com/foto-de-stock-%C3%A1rvore-de-spina-christi-do-ziziphus-image77294080
Zapraszamy do przesyłania zdjęć swojej wyhodowanej samodzielnie rzeżuchy na naszego maila: redakcja.amicus@gmail.com